Úvod - jóga arrow Duchovno arrow Kauza MISA arrow Dokument Kanceláře poslanecké sněmovny ČR
Úzká stránka Široká stránka Zvolit motiv Zvolit motiv Zvolit motiv

Dokument Kanceláře poslanecké sněmovny ČR

Tisk
Rezonance |  Duchovno   

Dokument Kanceláře poslanecké sněmovny ČR z ledna 2006: Proces rozšiřování, vztah k Bulharsku, Rumunsku, Turecku a zemím západního Balkánu (dokumenty společné zahraniční a bezpečnostní politiky).

BULHARSKO A RUMUNSKO

Pozadí:

25. dubna 2005 podepsali představitelé Rumunska, Bulharska a členských států EU smlouvy o přistoupení těchto zemí. Budou-li tyto smlouvy ratifikovány ve všech 27 parlamentech a nerozhodne-li Rada z důvodu neplnění přístupových podmínek o odložení jejich vstupu v platnost, Rumunsko a Bulharsko se k 1.1. 2007 stanou členy Evropské unie. 25.10.2005 předložila Evropská komise dlouho očekávané hodnotící zprávy k Bulharsku a Rumunsku. Komise v těchto zprávách nedoporučila odsunutí vstupu ani jedné z obou zemí, nicméně identifikovala řadu nedostatků, které musí být co nejdříve napraveny. Další hodnotící zprávy Komise předloží v dubnu-květnu 2006. Za největší nedostatky je považována činnost soudů a rozsáhlá korupce.

Aktuálně:

  • Smlouvu o přistoupení Bulharska a Rumunska zatím kromě těchto dvou zemí ratifikovaly také Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Kypr, Řecko, Estonsko, Česká republika, Itálie a Španělsko.
  • 23.1. navštívil Bulharsko komisař Frattini a uvedl zde, že Bulharsko dosáhlo významného pokroku v boji s korupcí, zejména pokud jde o zavádění protikorupční legislativy. Ocenil také závazek bulharské vlády, která vyhlásila nulovou toleranci vůči korupci a kriminalitě.
  • Rumunský premiér Tariceanu se 9.1. ostře vyjádřil proti činnosti rumunských soudců a prokuratury. Vláda již přijala reformu soudnictví, nicméně premiér Tariceanu vyslovil obavu, že účinný boj s korupcí nebude možný, pokud se soudy a prokuratura o tento boj samy aktivně nezasadí.
  • Na počátku ledna poskytlo Švédsko politický azyl učiteli jógy z Rumunska. Švédsko azyl poskytlo na základě přesvědčení, že Gregorian Bivolaru by mohl být ve své zemi perzekuován za základě svého náboženského přesvědčení a že soudní proces s ním by neproběhl férově.

Odkazy: www.psp.cz/cgi-bin/ascii/extra/pspinfo/parlinst/SZBP/SZBP_2006_01.pdf

» Žádný komentář
Nikdo zatím článek nekomentoval.
» Vložit komentář