Utrpení a nenaplnění, se kterými jsme konfrontováni, nejsou výsledkem žádných vnějších nepříznivých společenských okolností, ale jsou vždy následkem našeho myšlení a postojů. Na této úrovni se máme naučit rozlišovat, které z nich představují pravdivé vnitřní hluboké motivace, směřující nás k rozhodnutí a činům. Naše cesta k celistvosti tu zahrnuje dokonalou integraci našich vztahů.

Zatímco sami většinou poměřujeme míru našeho úspěchu termíny vztahujícími se k materiálnímu úspěchu, vesmír poměřuje naši úspěšnost podle toho, kolik jsme se toho od života naučili. Stát se z duchovního pohledu zralým nepředpokládá „sedět tiše v koutě“ a zachovávat pasivní postoj, ale naopak něco dělat a podstupovat případná rizika vedeni naší intuicí.

Jogíni vždy považovali cit lásky za mimořádně důležitý a často jej charakterizovali jako určité základní kriterium pro hodnocení míry polidštění a přirozeného ušlechtilého chování, měřítko skutečnosti, že skrze lásku se mikrokosmické individuum může stát makrokosmickou, ujednocenou, božskou a do nekonečna rozšířenou bytostí. Na tom je vidět, že opravdová láska představuje velmi jednoduchý způsob překonání či transcendence našeho sobectví.

Pro potřeby tohoto článku (určenému úplným začátečníkům na cestě jógy) jsme vybraly velice jednoduché a přitom přirozené „nejogínské“ metody, které jsou dostupné všem čtenářům. Nemohou se samozřejmě vyrovnat systematické praxi uceleného systému integrální jógy, mohou však každému alespoň částečně nabídnout možnost vlastní zkušeností intuitivně vnímat charakter energií, které v sobě můžeme harmonickou dynamizací jednotlivých čaker probudit. 

Pojďme společně nahlédnout pod pokličku starověkého mystic­kého učení jógy, které nám může být ku prospěchu při kaž­dé obtížné životní situaci.

V našem novém seriálu se postupně naučíme, jak s pomocí poměrně jednoduchých postupů zvládat záchvaty vzteku, sžírající pocity žárlivos­ti, strachu a dalších emocí i stavů, které nás ničí a ovládají. Ale to není ani zdaleka všechno...

Žijete v neustálém kolotoči stresů a jen těžko si v něm dokážete najít chvilku jen pro sebe? Býváte poslední dobou vyšťavení a máte pocit, že nevíte, jak se zastavit a načerpat síly?

Pak pro vás možná bude přínosem náš nový seriál, ve kterém vám představíme několik jednoduchých jogínských cvičení, které zvládne úplně každý.

Stálá bdělost a uvědomování má hluboký vliv na rychlost našeho duchovního vývoje a schopnost žít naplno. Jde také o výborný prostředek k odkrývání dříve neznámých a přitom podstatných skutečností. Meenakshi Devi, jogínka z Indie, nám radí: „být vědomími v každém směru, jak jen to půjde. To nám odhalí, jak nevědomí můžeme být, aniž bychom si to uvědomovali...“

Duchovní rozlišování

Prohlubování duchovního rozlišování nám dovoluje přímo a okamžitě odlišit dobré od špatného a dopředu rozpoznat následky našich rozhodnutí, což nám pomáhá rozhodovat se správně v každém momentu života. Pomáhá nám i přikládat správnou důležitost podstatným stránkám života a duchovní praxe a žít každý den v souladu a v harmonii s nejhlubšími touhami naší duše.

Snažte se mluvit zřídka a soustředit se na myšlenku, kterou se snažíte vyjádřit i na slova, která používáte. Udělejte z tohoto cviku zvyk a odstraňte z vašeho slovníku všechna slova s negativní konotací...

Příčiny utrpení

Žádný člověk nerad trpí, a tak se můžeme zeptat, proč je tedy na světě tolik utrpení? Potěšení a bolest, radost a utrpení, štěstí a zármutek nejsou nic víc než stranami stejné mince, kterou je život sám. Nedokážeme prožívat jednu, aniž bychom se automaticky nepotkali i s tou druhou.

NAHORU