Blog: Čas korony pohledem jogína (3) – Okořeňte svou imunitu z domácích zdrojů

V minulém článku jsem psal o metodách, které slouží k udržování našeho těla i mysli v dobrém stavu a v dokonalém zdraví a které je vhodné praktikovat dlouhodobě, jako celkový podpůrný program. V dnešním článku píšu o konkrétních přírodních přípravcích pro posílení imunity, které můžete používat v této době, abyste zvýšili svoji obranyschopnost a tedy i odolnost vůči viru Covid-19 (stejně jako vůči jakémukoli jinému viru nebo bakteriím, s nimiž můžete případně přijít do styku). Pokud jste už onemocněli, tyto přípravky vašemu tělu dopomohou k uzdravení, protože podpoří vaši imunitu.

Upozornění

Znovu zdůrazňuji, že nejsem lékař. Následující rady a doporučení jsou obecné povahy, nemohou brát v potaz individuální situaci každého člověka. Proto si prosím ještě ověřte, zda jsou konkrétní přípravky pro vás vhodné, než se rozhodnete je vyzkoušet. Zjistěte si, zda netrpíte alergií nebo citlivostí na některou z doporučených látek. Následující rady také nezohledňují mimořádné situace (jako například těhotenství nebo kojení) nebo součinnost s léky. 

imunita6V tomto článku se zaměřuji na bylinky a látky, které lehce koupíte v obchodech a lékárnách, které jsou ještě otevřené, nebo je dokonce najdete ve vlastní kuchyni.

Tady je pár nápadů a tipů na přírodní přípravky, které posílí vaši imunitu:

Včelí produkty

Med – jeden z mnoha včelích produktů, používal se v mnoha kulturách po celém světě pro své silné antibakteriální účinky; podporuje hojení tkání a ran, dezinfikuje; má uklidňující, hojivý vliv na plíce a dýchací systém, utišuje kašel.

Užití – 3krát denně jednu čajovou lžičku.

Další způsoby zdravotního užívání medu najdete zde.

Propolis – jeho jméno ve staré řečtině doslova znamená „ochrana města“; má vysoce dezinfekční účinky, je to silný antioxidant, protizánětlivý, pomáhá proti virům.

Užití – 2 kapky tinktury 3krát denně. Propolis koupíte v lékárně ve formě tinktury nebo spreje. 

Kurkuma

Používá se po tisíciletí v indické medicíně a v asijské kuchyni, najdete ji ve svém košíku s kořením. Kurkuma má silný antivirový, antiseptický, protizánětlivý účinek, je silný antioxidant. Posiluje trávicí oheň, rozkládá tuky – pomůže vám zůstat fit i při menší fyzické zátěži. Pomáhá proti bolestem hlavy a působí jako přírodní antidepresivum – udrží vás v dobré náladě.

Užití – 1g prášku kurkumy 3krát denně. Ucelenější návod, jak správně užívat bylinky, najdete zde.

Echinacea

Indiánské kmeny ze severní Ameriky ji po staletí užívaly pro její léčivé účinky. V současnosti je tou nejpopulárnější složkou přírodních bylinných přípravků v USA. Silně podporuje imunitu, údajně snižuje riziko nachlazení o 58 %, pokud se užívá preventivně. Působí protivirově, protizánětlivě. Velmi účinná je proti chřipkám, nemocím horního dýchacího ústrojí a kašli. Ulevuje od úzkostí a depresí.

Užití – často je k dostání už zpracovaná, jako tinktura nebo pilulky. Dané balení by mělo obsahovat návod k užití.

imunita5Badyán

Čínské koření, jež po tisíciletí používá tradiční čínská medicína. Badyán je bohatý na vitamíny (A, C, B6) a minerály (železo, vápník, hořčík). Má silný protibakteriální účinek, někdy se používá proti bakteriím, jež si vypěstovaly odolnost vůči antibiotikům. Je silné antimykotikum i antioxidant. Především jeho vysoký obsah kyseliny shikimové z něj dělá mocné antivirotikum a skvělou zbraň proti chřipce. Uklidňuje kašel, tiší bolesti krku a potíže dýchacího ústrojí obecně. Pomáhá před spaním uklidnit nervy. Osvěžuje dech (to se vždycky hodí, když mluvíte s dalšími lidmi) a posiluje trávení.

Užití – rozkousat 1-2 paprsky badyánové hvězdičky 3-4krát denně. Můžete zapít trochou vody.

Tea tree olej

Pochází z Austrálie a Aboridžinci ho používali v tradičním léčitelství. Působí jako silné antimykotikum, antivirotikum a má silné antibakteriální účinky. Obsahuje terpineol (terpinen-4-ol), který působí na ochrannou bílkovinnou vrstvu viru, jež ho činí tak odolným. Usnadňuje uzdravování dýchacího ústrojí v případě kašle, zápalu plic, chřipky a dalších onemocnění. Tea tree olej je antiseptický a protizánětlivý, silně podporuje imunitu.

Užití – tea tree olej lze použít více způsoby:

Většina oficiálních zdrojů uvádí, že je tea tree olej toxický, a proto se nemá užívat vnitřně. Nemůžu tedy tento způsob doporučit. Nicméně já sám tea tree olej používám vnitřně už mnoho let na posílení imunity, buď preventivně, nebo i když jsem nemocný. Užívám jednu kapku se lžící medu 1krát denně.

Kapka tea tree oleje na roušce zvýší její účinnost a látka vás lépe ochrání, když půjdete ven. Ke stejnému účelu můžete použít esenciální olej z máty, bazalky, citrónu nebo levandule, a to jak samostatně, tak navzájem zkombinované.

Zázvor

Je proslulý a oblíbený, o jeho léčivých účincích se zmiňují už staré řecké spisy. Velmi podporuje imunitu, má silný antivirotický, protizánětlivý, antibakteriální a antimykotický účinek. Posiluje a povzbuzuje trávicí oheň (aniž by způsoboval podráždění, jako se to může stát při užívání pikantního koření).

Užití – zázvor se obyčejně konzumuje ve formě nálevu nebo čaje. Ačkoli tento způsob přípravy ponechá v zázvoru většinu blahodárných účinných látek, vlivem vysoké teploty se zničí energie, jíž tento „kouzelný kořen“ disponuje, a tak zázvor ztratí skoro veškeré své energetické účinky.

imunita4Z toho důvodu bych doporučil konzumovat zázvor čerstvý. Pokud je pro vás moc těžké ho jen tak rozkousat, nejlepším (a nejchutnějším) řešením je pít zázvorovou šťávu – dejte do mixéru kousek zázvoru, šťávu z půlky citrónu a lžíci medu. Přidejte vodu a mixujte půl minuty. Pak směs přeceďte, abyste odstranili zázvorová vlákna. Výsledný džus bude hodně koncentrovaný, můžete ho ještě víc zředit a popíjet v průběhu dne. Množství jednotlivých přísad si můžete upravit podle vlastní chuti. Tak budete mít užitek nejen z pozitivních vlastností zázvoru, ale i z účinků citrónu a medu.

Existuje pochopitelně mnohem víc bylinek s velmi povzbuzujícím vlivem na imunitu. V tomto článku jsem se zaměřil na ty, které se dají nejsnadněji sehnat, aby byl účinek opravdu rychlý.

Mezi další bylinky, jež můžeme zmínit a jež se pravděpodobně dají koupit přes internet, patří:

Máte další tipy na podobné přípravky z bylinné říše, nebo se chcete podělit o rady vašich babiček, jak povzbudit imunitu? Sdílejte s námi své postřehy v komentáři pod článkem!

Další části textu