Blog: Čas korony pohledem jogína (1) – Domácí karanténa – zůstaňme zdraví, šťastní a doma

Nenechejte si čas protékat mezi prsty

Pokud v této době žijete kdekoli v Evropě, pravděpodobně jste nedávno zjistili, že máte spoustu času a velmi málo možností, jak s ním naložit. Co potřebujeme, je vymyslet, jak naložíme se vším tím časem, který nám nečekaně spadl do klína, a jaký vliv to může mít na naše zdraví.

Víme, že většinou tvrdě pracujete a tyhle neplánované prázdniny se zdají ideální pro střídavé sledování televizních seriálů a nejnovějších zpráv ohledně koronaviru. Ale můžete si být jistí, že už po pár dnech se budete cítit těžcí, unavení a nespokojení. A to – věřte tomu, nebo ne – bude mít vliv na vaše zdraví.

sam doma01Mysl je nad hmotou

Pro naši schopnost uzdravit se jsou klíčové naše vnitřní stavy, emoce a pocity. Je ironií, že ti první, kdo to uznávají, jsou lékaři. Všichni jsme slyšeli o známém placebo efektu. Ve stručnosti to znamená, že pacienti, kteří dostanou falešné léky (obyčejně pilulky z cukru nebo kapky čisté vody), ale je jim řečeno, že jde o skutečné a nesmírně účinné léky, mají vysoké procento uzdravení. Placebo efekt je tak účinný, že se stal indikátorem pro testování nových léků – než jsou uvedeny na trh, musejí prokázat vyšší míru léčivosti než kontrolní placebo test. Klíčovým faktorem v účinnosti placebo efektu je naděje.

Síla se probouzí – nová naděje

Placebo efekt nás učí, že náš vnitřní stav může ovlivnit naše uzdravování. Že když věříme, že se můžeme uzdravit, významně zvyšujeme svoje šance na uzdravení. A prevence je mnohem lehčí než léčba už rozvinuté nemoci!

Když si vytvoříme aktivní, vytříbené a pozitivní prostředí, zatímco čekáme, až bouře koronaviru přejde, významně zvyšujeme svoji odolnost vůči nemoci. Ta síla je ve vašich (čistých) rukou!

V následujícím textu vám nabídneme několik tipů a nápadů, jak neklesat na mysli, zůstávat pozitivně naladění a pochopitelně si udržet neporušené zdraví, zatímco většinu svého času trávíte v bezpečí domova.

Obyčejné je výjimečné

V těchto podmínkách může být obtížné udržovat běžný denní rytmus, ale stojí ta za to. Nejen že lépe využijete svůj čas, ale dáte svému mozku na vědomí, že všechno je v pořádku. To je zásadní, abychom se vyhnuli stresu a napětí. Pokuste se udržet svůj obvyklý rytmus den-noc, buďte aktivní přes den, večer odpočívejte a v noci spěte. Nenechte si denní rytmus převrátit naruby. Jezte v obvyklých časech. Je v pořádku, když si večer pustíte pár dílů nějakého dobrého seriálu nebo pěkný film, ale neudělejte si z toho celodenní náplň.

Slunce je nejlepší lékař

Snažte se udržovat své obydlí příjemné a pozitivní. Jaro je tady! Pokud máte zahradu, terasu nebo balkón, poseďte chvíli na sluníčku. Pokud nic takového nemáte, otevřené okno to taky zvládne. Pouštějte si do bytu pravidelně dostatek čerstvého vzduchu.

Dbejte na to, abyste jedli hodnotná jídla. Je snadné sklouznout k těstovinám a kečupu nebo fazolím z konzervy, zvlášť když vaříte jen sami pro sebe, ale nejenže vaše strava ovlivňuje vaši imunitu (o tom si řekneme v příštím díle tohoto článku), ale má vliv taky na stavy vaší mysli. Buďte tvořiví, zkoušejte nové recepty, používejte různé suroviny, vyhrajte si s chutí! Jen málo věcí poskytuje stejné uspokojení a pohodu tak snadno jako dobré jídlo.

Dejte si záležet, abyste do svého denního programu zařadili i nějaké cvičení. Zvládnete to dokonce i v malém prostoru, který máte k dispozici. Například pozdrav Slunci je účinné jogínské cvičení, díky kterému si můžete dát pěkně do těla a současně probudí ve vaší bytosti solární, aktivní energie.

sam doma01

Nekonečný příliv zpráv

Období krize je většinou doprovázené až skoro posedlostí po zjišťování nových zpráv. Je pravda, že je důležité být informovaní. Ale buďme upřímní – pro nás osobně není podstatné, jestli počet nemocných vzrostl ze 135 na 152. Hledáme změnu, světlo na konci tunelu, vlastně jen malé vzrušení, které uspokojí naši potřebu dopaminu.

Není to náhoda. Naše elektronické přístroje jsou navržené tak, aby v nás vzbuzovaly touhu po nich. Neboli slovy Catherine Price, autorky knihy „Jak se rozejít se svým telefonem“ (brzy vyjde v našem nakladatelství Lux divina) – „nejenže si společnosti vyrábějící telefony a aplikace uvědomují neurologický dopad svých produktů, ale navíc svoje výrobky napěchovávají prvky, které je spustí s jasným cílem přimět nás, abychom se svými elektronickými zařízeními trávili co nejvíc času a věnovali jim co nejvíc pozornosti“. 

Zkuste si předem určit dobu, kdy budete kontrolovat zprávy. Řekněme jednou za 4–6 hodin. Nic skutečně důležitého vám za tu dobu neunikne a vy se vyhnete nekonečnému, zbytečnému scrollování. Významně taky snížíte stres vyvolaný nekonečným přílivem zpráv.

Stres pod kontrolou

Dokonce, i když se nám podaří omezit přísun zpráv, bude pro nás tato doba dost napjatá. Svět prochází intenzivním obdobím, nejen ve spojitosti se zdravotní situací, ale i z finančního, sociálního a politického hlediska. Když jste zavření doma, je dost těžké ovlivnit chod věcí venku, ale zato máte ideální příležitost ovládat to, co se děje ve vás. Izolace byla po staletí oblíbeným nástrojem jogínů, jak proniknout do hloubi své bytosti pomocí meditace a jógy. Existuje mnoho způsobů, jak můžeme využít jógu pro své uvolnění a spojení se svým středem.

Klidný jako jogín

Dýchání je důležitý nástroj – dech přímo odráží stav naší mysli. Když jsme uvolnění, dýcháme zvolna a hluboce. Když nás svírá panika, dech je povrchní a rychlý. Jogíni objevili kouzelný klíč – tak jako náš vnitřní stav ovlivňuje náš dech, i rytmus našeho dechu může ovlivnit náš vnitřní stav! Dýchejte pomalu a zhluboka a pocítíte klid. V našem magazínů vám k uvolnění můžeme doporučit minikurz relaxace Elinora Seley anebo jeho článek o důležitosti dýchání.

Jiná skvělá metoda k získání stavu klidu je úplná jógová relaxace. Jogíni ji doporučují pro navození hlubokého uvolnění, jež začíná na úrovni fyzického těla a prostupuje hluboko dovnitř. Připravili jsme pro vás nahrávku 15minutové vedené relaxace, kterou si můžete stáhnout a používat. Cvičte ji denně. Budete se cítit skvěle.

Stres se odehrává v naší mysli. Pod vlivem nekontrolovaného proudu myšlenek se naše tělo stahuje a cítí se špatně. Meditace nás učí, jak zklidnit mysl, očistit ji od negativních myšlenek a dokonce ji vyprázdnit, tak abychom prožívali hluboké vnitřní ticho. Je to ten nejlepší lék a ochrana proti stresu, jaký lidstvo vynalezlo. Doporučujeme vaší pozornosti hodnotné pokyny ke koncentracimeditaci Advaity Stoiana, v jeho článcích naleznete i několik meditačních technik, které můžete vyzkoušet.

Jak jinak můžu využít čas?

Existuje spousta věcí, které můžete doma dělat. Využijte svůj čas, abyste udělali něco užitečného. Všechny věci, které jste měli na seznamu „má se udělat“, ale nikdy jste se k nim nedostali. Udělejte konečně pořádek v šatníku, roztřiďte v počítači fotky z poslední dovolené, vyčistěte a uspořádejte výbavu pro zimní sporty, proberte staré knihy a časopisy, vyplňte a odešlete své daňové přiznání (ano… dokonce i v době apokalypsy vám nezbyde, než to udělat).

sam doma01

Nebo se zaměřte na svoji tvořivost – zkuste malovat, modelovat, učte se hrát na nový hudební nástroj (vaši sousedé vás za to budou milovat; stejně nemůžou nikam jít…). Naučte se něco nového – internet je plný dalších věcí než jen zpráv a vtipných videí. Zapište se na bezplatné univerzitní kurzy z těch nejlepších světových univerzit na stránkách Coursera nebo studujte duchovní články na nejrůznější témata z naší obšírné sbírky. Najdete tu desítky článků o zdraví, tantře, meditaci a dalších. A samozřejmě i vaše knihovna je užitečná na víc věcí než jen na chytání prachu. Projděte si ji a pátrejte po duchovních knihách, které dají inspiraci vaší duši. A pak si je přečtěte! Čtení pozitivních, povznášejících textů místo zpráv najisto povzbudí vašeho ducha.   

Jste tu sami?

Jsme společenští tvorové. Jen velmi zřídka trávíme delší čas sami. A teď najednou nemáme možnost být v kontaktu s ostatními, jak jsme byli zvyklí. Může to být těžké. Zvlášť v karanténě. Jak někdo řekl: „Je pravda, že můžete umřít na virus, ale zrovna tak můžete umřít na osamělost.“ Znovu doporučujeme být aktivní – zvedněte telefon a zavolejte pár lidem. Hlavně těm, o kterých si myslíte, že by se mohli cítit osamělí. Ano, možná ještě osamělejší než vy – vzdálené staré tetě, kamarádovi, se kterým jste dlouho nemluvili, spolužákovi, kolegovi nebo učiteli, s nímž jste ztratili kontakt, ale pořád vám na něm záleží. Dostanete se tak z pozice oběti. Nejen že navážete kontakt s ostatními, ale je to i příležitost udělat dobrý skutek, něco někomu darovat, pomoct druhému. A to je k nezaplacení. Nejen pro ty, komu pomáháte, ale i pro vás.

Závěr

Nabídli jsme tu několik podnětů, ale můžete se jich chopit a libovolně je rozvinout po svém. Co je podstatné, měli byste si najít činnosti, které vám opravdu dělají dobře a přinášejí vám štěstí. Nebude to možná tak snadné jako válet se celý den na gauči a dívat se na televizi nebo brouzdat facebookem, ale má to cenu. Čas není něco, co máme zabít. Když zabíjíme čas, přivádí nás to o krok blíž ke smrti. A vyhnutí se smrti je paradoxně leitmotiv celého aktuálního mezinárodního pozdvižení. Čas je ten největší dar, jaký máme. Používejte ho moudře a tato doba se pro vás může stát výjimečným obdobím, které darujete sami sobě, svému růstu a štěstí.

Další části textu