Gregorian Bivolaru - životopis

Gregorian Bivolaru (Grieg), zakladatel školy jógy MISA v Rumunsku (jehož českou pobočkou je i Duchovní škola Rezonance), se narodil 12. března 1952 v Tartasesti, malé vesnici u Bukurešti. Během dětství míval často se opakující sny o tom, že je tibetským jogínem s vysokými duchovními schopnostmi. Výsledkem těchto snů bylo rozpomenutí se na různé jogínské techniky, které začal praktikovat s úžasnými výsledky.

Matoucí okamžiky synchronicity jeho snů se postupně propojily se zážitky běžného života. Grieg se naučil rozpoznávat význam těchto zážitků a spojovat je do souvislého systému základních spirituálních pravd obrovských rozměrů. Díky tomu byl schopen v krátké době, ač cvičil sám od sebe, docílit řady psycho-mentální úspěchů, které se obecně považují za paranormální. Všechny tyto experimenty kulminovaly ve věku 19 let, kdy nastal rozhodující průlom a Grieg dosáhl stavu duchovního probuzení.

Současně se svými jogínskými experimenty dychtivě studoval techniky východní moudrosti (již hluboce analyzovanými jiným rumunským jogínským expertem mezinárodního věhlasu, Mircea Eliade) a nalezl v těchto textech mnohá potvrzení pro zážitky ze svých cvičení. Grieg se dostával hlouběji v praktikování jógy a studiu svatých jogínských textů a byl inspirován i moderními příběhy mudrců jako Rámakršna, Šivananda a Jogánanda a úspěšně praktikoval techniky, na které při studiu narazil.

Budování západní jogínské školy se zakládá na jeho vlastních praktických zkušenostech se starými metodami seberealizace. Začal učit jógu v Bukurešti v roce 1978 a jeho přístup se od počátku ukázal jako revoluční a extrémně efektivní. V podstatě vytvořil v Rumunsku novou cestu jogínské praxe (v té době toho bylo v Rumunsku o józe známo jen velmi málo).

Intenzivně spolupracoval s rumunským Ministerstvem zdravotnictví a Asociací psychosomatické medicíny v Bukurešti a pomohl mnoha lidem uzdravit se ze smrtelných chorob za pomoci jógy. V relativně krátké době se Grieg stal středem zájmu rumunské intelektuální elity, která okamžitě rozpoznala praktickou hodnotu jógy a nadšeně se zapojila do cvičení jógy pod Griegovým přímým vedením.

Po několika letech se však začal komunistický přístup k jakékoliv formě (nevládně) organizované společnosti, která lidi učila samostatně myslet, projevovat velmi zhoubně a Griegovy aktivity byly označeny za velmi nežádoucí. Diktátor Nicolae Ceausescu zakázal výuku jógy a všeobecně všech technik orientálního zaměření (bojová umění, transcendentální meditace, akupunktura, atd.). Tím se Rumunsko stalo jedinou zemí na světě, která oficiálně vydala zákon zakazující všechny orientální praktiky léčby a sebe rozvoje! (Dnes již neplatí.)

Grieg přesto s výukou jógy pokračoval. V následujících letech jej a několik jeho studentů neslavně proslulá „Securitate“ (rumunská tajná policie) vyšetřovala, odposlouchávala, prohledávala, zatýkala i mučila. Grieg strávil téměř dva roky v rumunských vězeních jen proto, že byl učitelem jógy. Jako určitou formu protestu zvolil únik z proslulé Káznice Rahova, jež patřila k zařízením s nejpřísnější ostrahou. Dosti spektakulární útěk se mu jako prvnímu v historii zdařil, což zavdalo příčinu ke vzniku příběhů o jeho neobvyklých jogínských schopnostech.

Po prosinci 1989 se stala praxe jógy v Rumunsku opět legální a Grieg založil MISA (Mişcarea de Integrare Spirituală în Absolut) – Hnutí pro Duchovní Integraci do Absolutna. Rumuni žízniví po vnitřní i vnější svobodě se na jím vedené kurzy doslova vrhli a počet jeho žáků zakrátko dosáhl řádu tisíců.

V období mezi léty 1990-2004 Gregorian Bivolaru dále rozvíjel školu jógy, jejímž zakladatelem a duchovním mentorem se stal. Přes 35 tisíc lidí pravidelně navštěvovalo jeho kurzy a dosahovalo pozoruhodných výsledků.

Gregorian Bivolaru je současně autorem stovek článků o józe, duchovnosti, parapsychologii, atd. Napsal přes 20 knih a přeložil desítky zásadních spisů s duchovní tématikou. Také přednesl obrovský počet veřejných přednášek. Souběžně s jeho aktivitami však pokračovalo i policejní sledování. Přestože se politické vedení Rumunska zdánlivě změnilo a z komunistické Securitate se stala Rumunská Informační Služba. Bez ohledu na to, jaký režim je u moci, je Gregorian Bivolaru pokládán za nepohodlného pro svou činnost směřující k probouzení uvědomění lidí, rozvoji duchovnosti a odhalení nepříjemných pravd o současné společnosti. Po 18. březnu 2004 se s útoky na Gregoriana Bivolaru roztrhl pytel. Ačkoli mu nikdy nebyla prokázána žádná vina, je – podle oficiálních vyjádření a spekulací tisku – považován za „veřejného nepřítele číslo 1“.  V březnu 2005 zažádal Gregorian Bivolaru o politický azyl ve Švédsku. Protože rumunské úřady vydaly zatykač Interpolu, byl 4. dubna 2005 zatčen policií ve švédském Malmö. Rumunsko zažádalo o jeho vydání, které v říjnu Nejvyšší soud ve Stockholmu odmítl. Po šesti měsících ve vazbě policie v Malmö, byl 20. října 2005 Gregorian Bivolaru bezpodmínečně osvobozen a rumunská žádost o jeho vydání definitivně a nezvratně zamítnuta.

Přečtěte si více o perzekucích školy jógy MISA v Rumunsku.

Odkazy

NAHORU