Reportáž: Tábor ájurvédy 2015

tabor ajurvedy 2015 2Lokalita Maramureş ceněná pro svou nedotčenou přírodu je místem pro každoroční setkání jogínů zajímajících se o starověké umění léčení pomocí bylin – Ájurvédu. Tato nauka se však dostává nad rámec léčení běžných nemocí, protože je možné ji využít také při podpoře našeho osobního duchovního růstu.

Účinky každé léčivé byliny jsou mnohem hlubší než by se na první pohled mohlo zdát. Můžeme s jejich pomocí například daleko snadněji rozšiřovat své vědomí nebo se naladit na nekonečný zdroj božské inspirace. Meditační stavy podpořené rostlinami bývají opravdu znatelně jasnější a silnější.

Celý tábor trvá zhruba týden a je možné z něj odcestovat prakticky přímo do Costinesti. Náklady na účast jsou minimální. Každý si přiveze svůj stan a jídlo, přispívá se pouze něco málo na elektřinu ve srubu, kde se pořádají přednášky, a na rostliny, které se používají při meditacích. Každé ráno po společném cvičení ásan se požehná voda, kterou budeme přes den pít, a byliny, se kterými budeme meditovat (podle ájurvédské tradice rozdrcené na prášek se po dobu meditace ponechávají v ústech pod jazykem).

Meditace jsou prokládány přednáškami o subtilních účincích rostlin, léčitelích a vyšších bytostech. Program naštěstí není nijak zvlášť dlouhý ani vyčerpávající, což je příjemné a obecně panuje atmosféra klidu a odpočinku.  

Osobně pro mě byla účast na tomto táboře jedinečným zážitkem. Nedostává se mi tak často možnosti pobýt v přírodě v malebném údolí na břehu říčky, kde každé ráno mezi stany projde stádo koz. Člověk se najednou začíná zabývat jinými věcmi, než je zvyklý, k čemuž také přímo přispívají každodenní meditace.

Zkušení lektoři Aurora a Andrei také neváhají lidem poradit s řešením zdravotních potíží, ať už se jedná o ně samotné nebo jejich blízké.

Na webové stránce misa.tv je ke zhlédnutí video, které přestože je dostupné pouze v rumunštině, ilustruje krásným způsobem atmosféru celého tábora.