Rozhovor: Hlavní organizátorka Tantra Festivalu

Emeli Perničková je pražská instruktorka jógy Duchovní školy Rezonance a zároveň žena, která stojí za úspěchem předchozích dvou ročníků Tantra Festivalu. Navštívili jsme ji v jejím sluncem zalitém bytě na Vinohradech.

Redaktor: Jak vlastně myšlenka Tantra Festivalu vznikla?

Emeli: Bylo to na podzim 2011, cestou z kurzu pro instruktory jógy v Dánsku. Byli jsme tam tenkrát společně větší skupina lidí z Rezonance a přišla řeč na to, jaké akce bychom byli schopni společně udělat, jak bychom mohli dostat víc to, co umíme a v čem jsme dobří, mezi lidi. Pak někdo vyslovil tu myšlenku, že bychom mohli uspořádat velké setkání všech, kdo se u nás věnují tantře, protože to je naše cesta a zároveň dosud tantrické scéně nějaký jednotící činitel chyběl.

Redaktor: Kam se od té doby festival posunul?

Emeli: Stala se z něj tradice, má své jméno, lidé o něm vědí. Máme hodně pozitivní zpětné vazby, lidi nám teď píší, že se těší na další ročník, ptají se, jestli uvidí své oblíbené hosty, atd. Také mezi lektory to bylo na prvním ročníku spíš takové vzájemné oťukávání, ne všichni se navzájem znali. V tomto smyslu můžeme říct, že se skutečně podařilo vytvořit jakousi rodinu. Teď už všichni berou TF jako přirozenou součást jara. I my jako organizátoři se pořád učíme.

Redaktor: Co dal TF tobě osobně?

Emeli: Nejen mně, ale celé naší škole, která se na jeho pořádání podílí, dal v první řadě sebevědomí, že tak velkou akci zvládneme.

Redaktor: Čím bude letošní ročník specifický, čím se bude lišit od těch předchozích?

Emeli: Specifické je vždy téma. Tématem prvního ročníku byla láska, druhého polarita v páru, která je podmínkou náboje mezi mužem a ženou, romantismu mezi nimi. Letos bude tématem Tantrická alchymie s podtitulem „od sexu k milování“. Takže se budeme soustředit na schopnost tantry povznášet, pozdvihat energie v nás. V tantře není sexuální rozkoš cílem sama o sobě, ale prostředkem našeho rozvoje. Za její pomoci se posiluje naše schopnost milovat, stáváme se oduševnělejšími, poznáváme sami sebe a svého partnera. Je to duchovní cesta.

Redaktor: Co vše příprava TF zahrnuje?

Emeli: (smích) Na to se snad ani neptejte, to bychom tu mohli být do zítra. Je třeba dohlížet na vše od špendlíků pro připínání čísel v šatně až po komunikaci s lektory a vytváření zázemí pro ně. Máme týmy, které se starají o jednotlivé stránky organizace. Je třeba myslet na to, aby mezi sebou dobře a pružně spolupracovaly, aby všechno fungovalo. Je třeba zvolit určitou „tvář“ či design události a dodržovat ho ve všech materiálech i na místě. Postarat se o reklamu. Zajistit umělecká vystoupení, přesvědčit se, že jsou kvalitní, vybrat správnou hudby pro různé festivalové příležitosti. Skladba lektorů musí být pestrá a vyvážená, někteří z nich jsou spíš zaměření na duchovnost, probouzení hlubších energií, správné pochopení, další jsou spíš na prožitky…

Redaktor: Kolik lidí tvoří tým pořadatelů?

Emeli: To je znovu těžké říct, někteří z těch, kdo nám pomáhají, k nám mají dost volný vztah, ale i jejich příspěvek je nepostradatelný. Samotné jádro naší skupiny přímo na místě je zhruba 50 lidí. Ti se pak v různých intervalech a rolích střídají „na směny“.

Redaktor: Jací jsou lektoři mimo přednáškové sály, jací jsou to lidé? Jak se ti s nimi jedná?

Emeli: Osobnostně jsou to velmi typově různí lidé. Co je spojuje, je skutečnost, že si vybrali tantru jako svou cestu. Věnují se jí do hloubky, dá se říct, že jí zasvětili svůj život. To je spojuje, jako lidé jsou však každý jiný.

Redaktor: Které tři z nich by sis sebou vzala na pustý ostrov?

Emeli: (smích) Tak to asi chápete, že nemůžu říct. Určitě Edu Seleu, protože se známe dlouho a dobře. A pak asi nějaké ženy…

Více o festivalu se dočtete přímo na stránkách Tantra Festivalu.