Gregorian Bivolaru - životopis

Gregorian Bivolaru se narodil v Rumunsku 12. března 1952. Už od raného dětství tíhl ke kontemplaci a toužil po poznání, cítil duchovní volání a následoval ho celou duší. V 15 letech tvořily jeho život dvě hlavní oblasti: horlivě cvičil jógu 8 až 9 hodin denně a četl knihy ze všech souvisejících oborů.

Brzy začal sdílet tajemství milenárního systému jógy s lidmi kolem sebe. Kvůli tomu se na něj velmi rychle zaměřila pozornost komunistických vůdců, kteří nijak neschvalovali, když někdo „vyčníval z řady“.

V roce 1971 se Gregorian Bivolaru poprvé setkal se šikanou ze strany Securitate (rumunské tajné služby, podřízené diktátorovi Ceauşecovi). Její příslušníci prohledali jeho dům po záminkou, že pátrají po kradených zbraních. Securitate ho vytrvale terorizovala dalších 19 let, až do prosince 1989, kdy Ceauşecův režim skončil. Mimo jiné ho zatkla a obvinila, že usiluje o život diktátora Ceauşesca, a držela rok a půl ve vězení. Od té doby figurovalo jméno Gregoriana Bivolaru na seznamu deseti nejnebezpečnějších osob ohrožujících Ceauşescův komunistický režim, jen proto, že učil jógu a šířil duchovní poznání, což bylo v Rumunsku od roku 1982 protizákonné.

Jeho pronásledování vyvrcholilo v roce 1989, kdy byl Gregorian Bivolaru zatčen a odsouzen jako politický vězeň a poslán do Poiana Mare – na takzvanou kliniku pro duševně choré pacienty – kam byli zavíráni nežádoucí političtí vězni, kteří měli být postupně odstraněni. V záznamech o Gregorianovi Bivolaru byly uvedeny dávky drog, které by zabily kohokoli v průběhu pouhých pár týdnů. Ovšem lékař, který dostal za úkol mu drogu podat, příkaz nesplnil.

V prosinci 1989 komunistický režim v Rumunsku oficiálně skončil a Gregorian Bivolaru byl propuštěn z věznice-nemocnice v Poiana Mare. Už 12. ledna 1990 vedl první lekci jógy a také otevřel kurz jógy. Zároveň založil organizaci, která se později stala největší školou jógy v Evropě: MISA neboli Hnutí pro duchovní integraci do Absolutna.

Na základě zásluh, kterých dosáhl praxí jógy a studiemi, které vypracoval, získal v roce 1990 titul učitele jógy na Mezinárodní himálajské univerzitě višvaguru jógy a později obdržel certifikát učitele jógy na francouzské Škole vysokých studií univerzální akademie pro mír.

Komunistické struktury se však v Rumunsku po roce 1989 vzpamatovaly a obtěžování Gregoriana Bivolaru pokračovalo, více či méně otevřeně. Přidala se k němu agresivní mediální kampaň. Na obranu Gregoriana Bivolaru a školy MISA vystoupily v průběhu let důležité osobnosti rumunské postkomunistické demokracie a mimo jiné i Amnesty International a Helsinský výbor pro lidská práva.

Gregorian Bivolaru ve svých článcích a přednáškách rovněž odkrýval vládní zákulisí a odhaloval utajené aktivit různých zájmových skupin. Brzy čelil výhrůžkám, zastrašování a výzvám, aby svoji činnost ukončil. Jelikož v tom ale pokračoval, v únoru 1995 obrovský výbuch zasáhl jeho byt a téměř ho zničil. Analýzy dvou nezávislých komisí prokázaly, že explozi způsobily účelně k tomu použité výbušniny.    

Samotná rumunská vláda pak v březnu 2004 spustila operaci „Kristus“, což byl pokus uměle vytvořit událost, která odvede pozornost veřejnosti od hrozícího skandálu spojeného s osobou blízkou tehdejšímu premiérovi a budoucímu kandidátovi na prezidenta. Tehdejší předseda kabinetu Adrian Nastase nařídil zatknout Gregoriana Bivolaru a spustil proti němu právní řízení s plnou podporou médií. Adrian Nastatse později v rozhovoru pro rumunskou televizní stanici Antena 2 připustil, že operace „Kristus“ byla velkou chybou, jíž se jako premiér dopustil.

Gregorian Bivolaru se nicméně dokázal dostat pryč z Rumunska a zažádal o politický azyl ve Švédsku. I přesto rumunský stát vyzval Švédsko, aby Gregoriana Bivolaru zatklo a okamžitě ho vydalo. Nejvyšší soud ve Stockholmu po dramatickém soudním procesu rozhodl, že má být Gregorian Bivolaru osvobozen a navíc mu má být nabídnuta ochrana a politický azyl.

V současnosti jde v Evropské unii o jeden z mála případů, kdy občan dosáhl ochrany před jiným unijním státem. Verdikt švédského nejvyššího soudu ukazuje, že život Gregoriana Bivolaru bude v ohrožení, pokud se vrátí do Rumunska, a to kvůli postoji místních politických špiček.

Po dalších šesti letech průtahů a absurdních soudů přišel 23. duben 2010, kdy soud v rumunském Sibiu neshledal Gregoriana Bivolaru vinným. V rozsudku zaznělo, že „inkriminované skutky neexistují“.

Celý tento čas zůstával Gregorian Bivolaru ve Švédsku, psal kurzy jógy a knihy o různých duchovních tématech, připravoval úctyhodné množství přednášek pro mezinárodní specializované kongresy, odpovídal na obrovské množství dopisů a zpráv, v nichž ho lidé z celého světa žádali o rady nebo mu vyjadřovali obdiv za jeho práci. Hodnotu práce Gregoriana Bivolaru potvrzují i kurzy, jež jsou založené na materiálech, které sestavil, a jež vyučují stovky učitelů jógy po celém světě.

(publikováno v Gregorian Bivolaru: The secret tantric path of love to hapiness and fulfilment in couple relationship)