Tábor jógy v Herculane – jarní duchovní setkání

Každé jaro, na přelomu dubna a května, mají členové všech škol jógy ve federaci ATMAN skvělou možnost setkat se a společně si užít jarní tábor jógy v Rumunsku. Tábor se koná v Baile Herculane – malém městě na jihozápadě země – které je proslulé svými léčivými horkými prameny a nádhernou horskou přírodou. Tábor trvá dvanáct dní a nabízí velké množství duchovních aktivit. Zveme vás, abyste se ho zúčastnili a prožili neopakovatelné chvíle se svými přáteli a s tisíci jogínů z celého světa. 

Meditace a cvičení jógy pod širým nebem

Na táboře si můžete vybrat z velice různorodé nabídky duchovních aktivit. Program začíná ráno a obvykle končí pozdě v noci. Najdete v něm meditace ve spirále jang, duchovní exemplifikace, meditace na božské hypostáze, speciální konference pro ženy a pro muže, které se zabývají probouzením stavu vira a šakti, přednášky na různá témata, divadelní představení, promítání filmů a spoustu dalších. Můžete si vybrat, co je pro vás nejvhodnější nebo co vás nejvíc zajímá. Není povinné, abyste se účastnili všech aktivit – to ve skutečnosti ani nejde...

Na tábor můžete přijet, i když nejste zvlášť zkušení ve cvičení jógy nebo v meditacích. Uvolněte se a buďte prostě takoví, jací jste, otevřete se všemu, co je kolem vás a co k vám přichází.

Přednášky jsou v rumunštině, což je jazyk naší mateřské školy jógy. Všechny hlavní aktivity jsou ale překládány do angličtiny a většinou i do češtiny. Nemusíte mít obavu, že byste nerozuměli.

herculane1

Všichni účastníci jsou v silném blahodárném energetickém poli tábora

Na tomto táboře je ještě něco mnohem výjimečnějšího než jen duchovní program zasazený do okolní překrásné přírody. Díky tomu, že na tábor přijedou tisíce jogínů, a taky díky subtilní podpoře od duchovního průvodce této školy má tábor nesmírně silné energetické pole. Když do něj vstoupíte, cítíte se povznesení, plní štěstí a zvláštního vytříbeného pocitu. Toto pole taky výrazně urychluje vaši vnitřní transformaci. Může vám připadat, že po několika dnech prožitých na tomto táboře jste nashromáždili takové množství zkušeností, jaké byste získali teprve za dlouhé roky individuálního cvičení. Není ani výjimkou, že přijdete na řešení problémů ve svém každodenním životě, řešení, která leží mimo běžný rozsah našeho uvažování.

Jeden z účastníků tábora vyjádřil svoje dojmy takto: „Cítil jsem se, jako kdybych se ocitl v jiném světě. Krásná atmosféra a energie samotného místa, společně s energií a programem tábora, to je něco, co musíte zažít. To se nedá popsat slovy.“

Další jogínka, která byla na táboře v Herculane už několikrát, říká: „Vždycky tam získám spoustu energie, které mě podporuje dlouho poté, co tábor skončí. Taky tam naberu motivaci a nadšení pro další duchovní cestu.”

To jsou jen některé ze způsobů, jakými se projevuje silné duchovní pole tohoto tábora – pole, které je nabízené všem účastníkům bez rozdílu.

Na táboře se setkávají tisíce jogínů z celého světa

Každý rok tam přijíždí tisíce jogínů a jogínek, hlavně z Rumunska, ale taky z mnoha evropských zemí a dokonce i ze zámoří. Všichni společně sdílejí svoje zkušenosti, svoje příběhy, svoje životní osudy, a to vytváří moc příjemnou atmosféru mezinárodního přátelství a duchovní jednoty. 

Jedna studentka jógy na tom oceňuje právě vzájemnou inspiraci: „Ta nejúžasnější věc pro mě byla, když jsem viděla tisíce jogínů, kteří každý den cvičí jógu a řídí se jejím učením. Pochopila jsem, že jóga neznamená jen cvičení na kurzu, ale že je mnohem víc – je to životní styl a postoj k životu.”

Hodně silný okamžik v tomto mezinárodním bratrství je meditace ve spirále jang pro spojení s dušemi národů, které se tábora účastní. Každý národ, stejně jako my, lidé, má svoji kolektivní duši, která je nadaná výjimečnými vlastnostmi. V této speciální meditaci můžeme snadno cítit tyto jemné kvality a vnitřní životní sílu různých národů. Najednou je dokážeme vnímat, jsou pro nás skoro hmatatelné, a všichni účastníci je můžou sdílet a poznat je.

herculane2

Nádherná příroda vám připomene ráj, který je uvnitř vás

Jak plynou dny tábora, uvědomíte si, že se ve vás začíná otevírat něco překrásného, co připomíná nádheru okolní přírody. Den za dnem se dostáváte blíž ke svému srdci a ke svojí duši a noříte se čím dál hlouběji do svého nejvnitřnějšího já. Pak se vám bude zdát, že jste se dostali do nějakého utajeného a skrytého ráje, o kterém skoro nikdo na světě neví.

Postupně ale poznáte, že být v ráji není určené tím, na jakém místě zrovna jste. Záleží to jenom na našem vnitřním postoji a na způsobu, jak se díváme na svět kolem sebe. Na tomto táboře docela snadno objevíte ráj uvnitř sebe sama.

Chci jet na tábor v Herculane – co budu potřebovat?

Tady je pár užitečných informací, které se vám můžou hodit:

Doprava

Do Herculane se dá dojet autobusem, vlakem i autem. V Herculane zastavují mezinárodní autobusové linky a vede tudy jedna z hlavních dálnic i železnic. Zeptejte se svého instruktora na možnosti, jak se můžete do Herculane dostat – skoro vždycky se taky z Česka vypravuje společný autobus a další jogíni jedou autem, takže vás můžou vzít s sebou.

Ubytování

Ubytování se dá najít poměrně lehce, ale liší se jeho kvalita i cena. Můžete bydlet v hotelu, v penzionu, v soukromém domě, nebo si můžete postavit stan na louce, pokud chcete mít co nejnižší náklady a máte rádi dobrodružství. Je dobré, když si ubytování zařídíte dopředu, i v tomhle vám poradí váš instruktor.

Nákupy

Ve městě jsou obchody, kde si můžete koupit potraviny i oblečení a jsou tam i lékárny. Je tam několik restaurací, kam můžete zajít na jídlo. A určitě se vám bude líbit místní specialita – trh na náměstíčku, kde místní obyvatelé každý den prodávají svoje doma vypěstované ovoce a zeleninu a taky domácí koláče, buchty, čokoládu, sýry, máslo a spoustu dalších dobrot.

Oblečení a vybavení

Doporučujeme vám vzít si s sebou něco, na čem můžete sedět, případně cvičit: karimatku, jógamatku, deku, polštářek nebo kempovací stoličku. Na programu, který se koná uvnitř, jsou židle, ale někdy přijde víc jogínů, než je míst k sezení, takže vám karimatka přijde vhod. Na venkovní aktivity, jako je hlavně meditace ve spirále jang, která často trvá pozdě do noci, se vám bude hodit teplé oblečení. Počasí v Herculane může být báječné, horké a slunečné jako uprostřed léta, ale pořád je docela aprílové a můžou přijít deštivé dny a chladné noci. Proto si rozhodně nezapomeňte pláštěnku. A užitečné jsou taky dobré nepromokavé boty.

herculane3Peníze

Ve městě jsou bankomaty, kde si můžete ze svého účtu vybrat přímo rumunské peníze LEI. Jsou tam i směnárny, kde se dají vyměnit peníze (Eura), pokud to neuděláte už v Česku.

Jazyk

Obchodníci, prodavači a lidé, kteří nabízejí ubytování, obvykle aspoň trochu rozumí anglicky a domluvíte se s nimi. V ostatních případech vám určitě pomůže někdo z Čechů, který umí rumunsky. Můžete si s sebou vzít taky rumunský slovník. Pokud jde o pořadatelský tým tábora, skoro všichni mluví velmi dobře anglicky, takže komunikace s nimi bude snadná.

Přihlášení

Na začátku musíte jít na mezinárodní „komandament“, což je organizátorská kancelář, kde dostanete táborovou průkazku, se kterou pak budete chodit na program. Váš instruktor vám řekne, co je potřeba k tomu, abyste se mohli na tábor přihlásit.

Pravidla pro účastníky tábora

Účastníci tábora musejí dodržovat určitá pravidla, aby byl tábor harmonický. Všechna pravidla najdete v táborové brožurce, kterou dostanete zároveň s táborovou průkazkou. Najdete v ní i program na každý den. Členové organizátorského týmu vám vždycky rádi pomůžou nebo poradí, když je o to požádáte.

Volný čas

Když se zrovna nebudete účastnit programu, můžete v Herculane podniknout spoustu věcí. Můžete  si prohlédnou historickou část města, udělat si výlet po okolí a obdivovat nádhernou horskou přírodu a skoro pohádkovou krajinu. Herculane leží v romantickém údolí řeky Černé, blízko hranic rumunského národního parku Domogled. 

NAHORU