Ing. Radek Isidore Hladík

První záchvěv zájmu o duchovno, který způsobil, že jsem začal podnikat kroky směřující k zážitku praktické duchovní zkušenosti, jsem paradoxně pocítil v roce 1997 při četbě prvního čísla undergroundového časopisu Vokno 2000.  Fascinující pro mne byly články srovnávající stavy vyvolané chemickými prostředky a stavy vyvolané duchovní praxi. Přitahovala mne čistota, ryzost a opravdovost, kterou jsem tušil v duchovní cestě a zároveň jsem oceňoval dávnou moudrost, mnohonásobně ověřenou, jenž se mi zdálo, že z ní vystupuje.

Žil jsem v Brně a jako vysokoškolák jsem tedy vyzkoušel některé aktivity, které se v té době v okolí na první pohled nabízeli – tříměsíční kurz jógy u žáků Sri Chinmoye, festival praktikantů Osho meditací, ale hlavně jsem se dostal ke knihám, televiznímu pořadu Paměti mystika a přednáškám Eduarda a Míly Tomášových, které mne do hloubky oslovili.

Prožíval jsem vnitřní zaujetí tím, že je možné duchovně růst i v našich zeměpisných šířkách. Cítil jsem touhu prožívat stejný druh zážitků jako oni, ale nevěděl jsem přesně jak na to. To, co jsem se od manželů Tomášových dozvídal, se dotýkalo mého nitra, ale nebylo mi jasné, jak konkrétně to uskutečnit. Jejich zkušenosti pramenili z desítek let praxe, ale já byl úplně na začátku.

Právě v tomto období mne také můj dobrý kamarád seznámil s jedním rumunem - Eduardem Seleou (Elinor), který nedávno přijel do Česka založit pobočku duchovní školy jógy MISA. Bylo úžasné vidět, jak člověk s batohem na zádech, který uměl jen trošku česky a ještě míň anglicky, s odhodláním začínal uskutečňovat svoji vizi.

Byli jsme ochotni mu pomáhat a tak jsem postupně poznával, jak živá a skutečná nikoliv suše filozofická je jím reprezentovaná duchovní cesta. Viděl jsem u něho opravdové zanícení pro duchovní růst a s radostí jsem se postupně stával podobně zanícený. Bylo to tak opravdové, žité celou bytostí.

Ještě větší duchovní impuls nastal, když jsem v letech 2000 až 2004 navštěvoval mezinárodní tábory jógy v Rumunsku vedené duchovním průvodcem Gregorianem Bivolaru (Grieg). Osobní setkání na mne udělala obrovský dojem, prožíval jsem skutečné nadšení pro duchovní cestu jógy.

Žil jsem v celé své bytosti s neochvějnou jistotou, že velké duchovní uskutečnění může přijít v několika málo letech. Byl jsem doslova zamilován do jógy a vnímal jsem, jak lidé okolo mne v blízkosti Griega vnímají totéž.

Ve dne jsem prožíval povznesené stavy, v noci jsem létal ve snech. Každá další aktivita v rámci duchovní školy pro mne byla dobrodružstvím vnitřního objevování a těšil jsem se, co bude dál. Na každé nové ráno :-) Měl jsem radost z duchovní komunity, kterou jsem měl možnost navštěvovat.

Tak jak už to obvykle bývá, štěstí začátečníka postupně ale odcházelo a nahrazovala ho vytrvalost a důslednost vnitřního bojovníka.

Setkal jsem se s tantrou a zjistil jsem, že moje podvědomí skrývá mnohé, co je třeba ještě pročistit. Od té doby už nejen cvičím jógu a medituji, ale i transmutuji a sublimuji svůj sexuální potenciál a doufám, že jednou přeměním všechny nižší impulsy v sobě, a v celé mé bytosti zavládne velké vědomé JÁ  :-) 

Zkušenosti, jenž následovaly

V roce 2001 jsem z podnětu Elinora spolu-založil a stal se prvním předsedou oficiálně zaregistrované Duchovní školy Rezonance a snažil se ji všemožně podporovat.

Na podzim roku 2002 jsem začal vést v Brně v pronajaté tělocvičně první kurzy integrální jógy a od té doby jsem s tím v podstatě nepřestal :-) Až na malou výjimku kdy jsem byl ve školním roce 2006/2007 „na zkušenou“ v ašrámu v Bukurešti.

V letech 2002 až 2006 a 2009 až 2011 jsem vedl kurzy integrální jógy v původním brněnském centru jógy Šambala, kousek od hlavního vlakového i autobusového nádraží.

V roce 2007 jsem se přestěhoval za přítelkyní do Olomouce a pořádal v různých krátkodobě pronajatých prostorech až do roku 2009 kurzy integrální jógy a také intenzivní tantry.

Od roku 2011 až do současnosti žiji a vedu kurzy integrální jógy v pražském centru jógy Sundari.

Absolvoval jsem kurz pro instruktory jógy organizovaný dánskou školou jógy Natha.

Od roku 2003 se pravidelně, až na drobné výjimky, účastním tábora Átman vedoucího k objevení božského Já v nás a od roku 2013 mne osud dovedl také k tomu, že tyto tiché retreaty v ČR organizuji.

Co mne těší:

Velmi mne těší, když si někdo jógu oblíbí, když objeví a prožívá její zázračnou hodnotu a také, když se ze studentů jógy, kteří roky navštěvovali pravidelné kurzy, stanou instruktoři jógy.

Mám rád, když lidé projevují čistou tetelivou radost, když jsou otevření a na nic si nehrají.

Knihy, které mne ovlivnily:

  • Míla Tomášová – Za čas a prostor, Avatar, 1991
  • Eduard Tomáš – Paměti mystika, Avatar, 1998
  • Anthony Robbins – Nekonečná síla, Alman, 2001
  • Parahamsa Jógananda – Životopis jogína, Aquamarin a Fontána, 2003
  • Elizabeth Haich – Zasvěcení, Aquamarin, 1993
  • Paul Brunton – Tajnosti indické, IRIS RR, 1995
  • Nikos Kazantzakis – Řek Zorba, Nakladatelství XYZ, 2012

Citáty, které mne na duchovní cestě provázely:

„Láska řekla: Nic neexistuje, kde já nejsem. Jen buď tichý. Budu ti šeptat tajnosti do uší, jen buď pokorný a tichý.“ Džaláluddín Rúmí

„Život je krásný vždy, i když je šedý, na tom však záleží jak kdo naň hledí.“ Míla Tomášová

„Můžeš-li si vybrat ze dvou cest, vyber si tu těžší.“ Tibetské přísloví

„Pokud děláš to, co jsi vždy dělával, dostaneš to, co jsi vždy dostával“ Anonym

„Služba je mým náboženstvím, o budoucnost se nestarám“ Mahátma Gándhí

„Jsi-li obrácen správným směrem, stačí už jen jediné, pokračovat v chůzi“ Tibetské přísloví

„Největším božským dobrem, naplňujícím život, je láska k lidem“ Gregorian Bivolaru

„Svázaní ptáci nemohou létat, ačkoliv mají čtyři křídla“ Duchovní mistr z filmu Tichá flétna

„Pravda je tak mocná, že dokáže stát na vlastních nohou, aniž by se zřítila k zemi“ Paul Brunton

„Ve všem je třeba zachovávat pravou míru!“ Ježíš

NAHORU