Blog: Jarní jogínská očista – Tělo, mysl a duše

Je čas na jarní očistu: Říká se, že čistota je sestra božskosti a je za tím tvrzením hluboká pravda. Na cestě duchovního vývoje hraje čistota a očišťování ve všech jeho formách významnou roli.

Náš duchovní vývoj se dá chápat jako proces očišťování se, zbavování se všeho klamného a nesprávného, dokud nezůstane pouze Pravda. Každé mylné pochopení, falešné ztotožňování se a připoutanost jsou nečistoty.

Všechny úrovně naší bytosti jsou úzce provázané a navzájem se ovlivňují a nečistoty tak nepůsobí pouze na jedné, ale na všech úrovních. Nečistoty mysli, jako jsou utkvělé myšlenky, negativní názory a postoje se projeví na naší energetické struktuře a ovlivní zdraví našeho těla. Platí to však i opačně: očista mysli nám pomůže k tělesné pohodě a zdraví. Ale i očista fyzická pomůže očistit mysl a mít například lepší meditace a pozitivnější vztah k životu.

Čistota v podstatě znamená být v přirozeném stavu harmonie se sebou a vesmírem, který nás ve výsledku vede k poznání naší pravé přirozenosti.

Citrónová šťáva

Provádění: Vymačkejte jeden větší anebo dva menší citróny do cca 0,5 litru vody a pijte každé ráno nalačno.

Účinky: Upravuje krevní tlak, zásaduje tělo, posiluje imunitní systém, zlepšuje látkovou výměnu, zklidňuje žaludek, posiluje dásně, napomáhá hojení po úrazech, čistí pleť, čistí krev, odstraňuje dýchací problémy

Osobní zkušenost: Když jsem se dozvěděl o této technice, spontánně jsem se rozhodl ji vyzkoušet. Uvědomil jsem si, že mám sklon neustále si říkat, že pro podobné věci není vhodná chvíle, že „tento týden toho mám hodně“, atd. Samozřejmě, že ona prchavá „vhodná chvíle“ nikdy nepřijde – dokud si neuvědomíme, že vhodná chvíle je ve skutečnosti pořád. Řekl jsem si proto v duchu učení naší školy jógy „ano!“ a začal každé ráno ždímat a pít citrónovou šťávu s vodou.

Nevěděl jsem přesně, jaké účinky mohu čekat. Po pár dnech jsem se ale začal cítit bdělejší a to i během úmorného pracovního dne. Má pleť se viditelně pročistila. Doslova jsem cítil, jak se mé tělo zbavuje toxinů.

Mohu říct, že i na emocionální úrovni jsem se začal cítit lépe a „čistěji“. Nečekal jsem, že se tato jednoduchá technika nějak odrazí i v mé praxi jógy, ale stalo se. Dokáži nyní mnohem snáze utišit mysl a zejména meditace jsou mnohem průzračnější. Doporučuji všem – rozhodně to stojí za tu trochu námahy se ždímáním citrónů.

Ohsawa

Provádění: Po dobu deseti dní se jí pouze pohanka, rýže, pšenice a jáhly, případně osolené a pije se pouze čistá voda. Zmíněné potraviny je možné různě upravovat a zpracovávat, například lze péct placky z pšeničné mouky a vody.

Účinky: Posílení energie jang, solarizace, zlepšení trávení, hluboká detoxifikace, harmonizace hormonálních sekrecí, pročištění pletí, posílení chuti do života.

Osobní zkušenost: Svou první očistnou Ohsawu jsem udělala asi před dvěma lety. Ohsawa je intenzivní detoxikační technika, která tělo úplně očistí, očistí krev, odstraní jakékoli případné parazity a zároveň výrazně posílí vitalitu. Slyšela jsem dalších lidí z našeho kurzu, že Ohsawu dělali a tak mě to chytlo. Někteří jí dokonce dělali společně, ve stejnou dobu, což se mi zdálo zajímavé. Líbila se mi myšlenka, že bych byla více solární, dynamická a také jsem byla zvědavá, jak se budu po deseti dnech jen na obilovinách cítit.

Chtěla jsem vyzkoušet, jaké bude mít Ohsawa účinky na fyzické, ale také emocionální úrovni. Účinky, které se dostavily, byly velmi zajímavé. Vnímala jsem, jak se stávám více jangová. Mám sklony jíst hodně jinově a uvědomila jsem si, jak jsem připoutaná k potravinám, které mi pomáhají cítit se dobře. Skutečně se mi během těchto deseti dní stýskalo po horkém šálku čaje s mlékem a medem. Mohla jsem si uvědomit, jak tato potřeba jíst věci, které mi poskytují jistý citový komfort, ovlivňuje v běžném životě skladbu mého jídelníčku.  

Začala jsem se postupně cítit a chovat aktivněji, solárněji. Více jsem mluvila, byla asertivnější a dynamičtější. Často jsem se cítila slabá kvůli nedostatku živin, ale paradoxně zároveň i více energická. Na Ohsawě vám někdy přichází jakoby odnikud velká energie. Také díky tomu, že jsem se necítila pořád tak „plná“, mohla jsem se věnovat více józe.

Nakonec jsem se cítila mnohem čistší, uvnitř i navenek. Získala jsem příjemný a čistý pocit ze svého těla, byť jsem se cítila trochu slabá. I můj vnitřní stav byl jaksi lehčí. Dokázala jsem si mnohem lépe uvědomit co běžně jím a jak velký účinek to na mně má. Mnohem víc teď také cítím kvalitu jídla, které jím. Doufám, že budu mít dost vůle k tomu, aby tato změna byla trvalá. Každému doporučuji Ohsawu alespoň jednou vyzkoušet. Doufám, že jednou k tomu přesvědčím i svého bratra.

NAHORU