Blog: Santóša

santosa2.jpg

„Ze spokojenosti pramení nejvyšší štěstí!“

(Jógasútry)

Jak poznáte spokojeného člověka?

Úsměv, pozitivní výraz, klid a rozvaha, pocit že září a vyzařuje štěstí, naplněnost.

Většina z nás by si přála být v životě spokojená. Jaký je na to recept?

Podle jógy ovlivňuje náš pocit spokojenosti několik faktorů:

Aktivní souhlas se životem, okolnostmi ve kterých se nacházíme a lidmi kterými jsme obklopení. Spokojený člověk se snaží vytěžit maximum dobrého i ze situace, která se jeví na pohled nepříjemně.

Praktický tréninkový úkol: změň v dobro, cokoli se stane. Buď neustále spokojen s lidmi a událostmi, ve kterých se nacházíš. Najdi na nich to dobré. Nacházíš-li se v obtížné životní situaci, najdi na ní světlou stránku. Můžeš si říct: Ano toto období je náročné, ale vnitřně mě připravuje pro lepší zítřky a budoucí štěstí!

Spokojenost s tím co máš a kým jsi. To přináší pocit plnosti a radosti ze života. Nenechej tuto harmonii zničit žádnou vnější okolností nebo vnitřním konfliktem, protože ty jsou přechodné. Spokojený člověk nepodmiňuje svou spokojenost ničím zvenčí.

Někdy lidé přemýšlí takto: až dosáhnu toho a toho, budu mít to a to, budu konečně spokojený. Když té věci ale dosáhnou, cítí se spokojení jen chvíli, poté je přestane bavit, vytváří novou touhu a opět věří, že jejím dosažením naleznou kýženou spokojenost. Taková spokojenost je jen dočasná a iluzorní.

Jsme-li však již v tuto chvíli spokojení s tím, kdo jsme a co máme, s okolnostmi svého života a směřujeme v něm více do hloubky, pak zjišťujeme, že zde, v hloubce nás samých, se nachází trvalé, naplňující a nepodmíněné štěstí a spokojenost.

Spokojený člověk také neplýtvá energií myšlenkami na minulost nebo budoucnost. Žije v přítomnosti a v té usiluje o maximální pozitivní žití.

Santóša přináší klid a vyrovnanost mysli a schopnost soustředit se, což je skvělé pro praxi meditace.

Meditace osvobodí mysl od všech rozumových omylů, závojů a komplexů. Přivádí nás zpět k nám samým, k našemu nitru, naší vlastní hloubce. Tam se nachází štěstí, které není závislé na ničem vnějším. Toto štěstí je trvalé, jasné a zcela naplňující.

Jaký je tvůj recept na spokojenost?

Poděl se s námi o vlastní tipy…

 

NAHORU