Blog: Čas korony pohledem jogína (2) – Zdravé tělo = pevná imunita

Hned na začátku můžeme říci, že uprostřed všech nejasností panujících ohledně koronaviru bylo jistých několik věcí – například to, že se můžeme uzdravit. Dále mimo jiné to, že ne každý onemocní, a to dokonce i když byl vystaven virové nákaze. Určité skupiny byly označeny za vysoce rizikové – především starší lidé a ti, kdo trpí chronickými chorobami. Rozdíl mezi vysoce rizikovými skupinami a skupinami s nízkým rizikem se odvíjí od imunity. Čím lepší je vaše imunita, tím odolnější jste vůči viru.

Moc je ve vašich rukou

Obranyschopnost našeho organismu je něco, co můžeme velice dobře ovlivnit. V předchozím článku jsme zmínili, jak se na naší imunitě podepisují naše stavy mysli a emoce. A jak nám naděje a optimismus pomáhají k větší odolnosti. V tomto článku rozebereme několik metod, jak můžeme posílit svoji imunitu působením přímo na tělo. Pokud to bude relevantní, zmíníme se i o energetických vlivech. Dále se článek zabývá snadnými a přirozenými způsoby péče o tělo, jež mohou výrazně přispět k naší imunitě. V příštím článku pak popíšeme i bylinné přípravky, jež přirozenou cestou podporují naši imunitu a jež buď máte doma v kuchyni, nebo je najdete v některém z obchodů, které zůstaly otevřené.

Organismus není mechanismus

Běžný přístup, s nímž se setkáváme v současné medicíně, můžeme nazvat mechanický – tělo je pokládané za stroj tvořený z mnoha samostatných částí. My zastáváme holistickou perspektivu, to znamená, že považujeme tělo za celek, který je mnohem víc než součet všech částí a který pracuje na základě velice jemné rovnováhy. Metody, jež dále předložíme, mají za cíl posílit tento celek, aby odolal jakémukoli eventuálnímu útoku z vnějšku – například virům nebo bakteriím atd.

Upřesnění: Než budeme pokračovat, je potřeba zdůraznit, že nejsem lékař. Vše, co budete dále číst, berte jako obecná doporučení a nikoli lékařské rady. Vždy se v této době řiďte pokyny ministerstva zdravotnictví. Než se pustíte do provádění kteréhokoli z následujících tipů, pokaždé se ujistěte, že netrpíte alergií nebo nejste citliví na některou ze složek. Odhalujeme zde jen špičky ledovců, abyste získali obecnou představu nebo směr, kde pátrat po dalších informacích, než se rozhodnete, kterou metodu použít a jak postupovat.

imunita2Inteligentní člověk ví, jak to spravit – moudrý člověk ví, jak udělat, aby se to nepokazilo

Všechna naše doporučení vycházejí z přesvědčení, že je vždy lepší předejít určité situaci, než ji pak napravovat! Snažíme se uvést své tělo do rovnováhy a harmonie, aby mělo sílu se vypořádat s jakoukoli hrozbou.

Některá z následujících doporučení se vám možná budou zdát prostá, až příliš prostá. Ale často je to vše, co naše tělo potřebuje, aby se dalo do pořádku – chvilka vlídného zacházení, trocha úklidu tady a tam, odpočinek a jako dezert nějaké vitamíny navíc. Tělo pak udělá všechno, co může, aby zůstalo zdravé. Nepodceňujte sílu prostých metod. Pokud je používáte jako prevenci, mohou mít výjimečný účinek.

Tak pojďme na to!

Ať je vaše jídlo vaším lékem a váš lék ať je vaším jídlem

Ve většině holistických tradic, jako je například indická ájurvéda nebo tradiční čínská medicína, hraje hlavní roli trávicí systém. Pokud je trávení v dobrém stavu, i celému organismu se daří dobře.

Buďte pozorní k tomu, co jíte, a vyhněte se potravinám, které zatěžují váš systém – vynechte nebo omezte bílou mouku, bílý cukr, jídlo z konzervy, jídlo plné umělých barviv, konzervantů a chemických přísad. Nejezte příliš tučné nebo příliš slané jídlo nebo slané pochoutky, nepijte alkohol a slazené nápoje. Než se pustíme do očisty těla, je důležité co nejvíc zamezit přílivu nových toxinů.

Dopřejte svému tělu čerstvé, doma připravené, přírodní pokrmy. V tomto ohledu se doporučuje vegetariánská strava. Používejte čerstvou zeleninu, bylinky a přírodní koření. Každý den jezte ovoce, abyste dodali svému organismu důležité vitamíny a minerály. Naše tělo čerpá z jídla nejen výživné látky, ale také energii. Jezte proto pokrmy, které kypí životem – jak díky čerstvým ingrediencím, které jste použili, tak díky péči a pozornosti, které věnujete vaření.

Živá voda

Pijte dostatek vody. Vím, že to zní banálně. Ale většina moderních lidí trpí chronickou dehydratací, která způsobuje mnoho různých chronických potíží. Dospělý člověk by měl vypít alespoň 2 litry vody denně. Voda prospívá vnitřním orgánům (některé z nich jsou tvořené z 80 % vodou!), zavlažuje lymfatický systém a tím pomáhá pročišťování těla a odvádění toxinů, zlepšuje činnost střev a podporuje zažívací systém, takže jakákoli možná zácpa (způsobená nedostatkem pohybu v těchto dnech) je uvolněna, voda omlazuje kůži, dává jí svěžest a pružnost – a mnohem více. S úžasem si uvědomíte, že se správnou hydratací organismu je vaše mysl průzračnější a váš duch se pozvedá. Pocítíte příliv nové energie a vitality.

Jednou velice prostou, ale podivuhodně účinnou technikou, kterou přírodní léčitelé velmi oceňují, je vypít 1 litr vlažné vody ráno hned po probuzení.

imunita3Dejte zelenou zelené stravě

Oba výše zmíněné principy – jíst zdravě a hodně pít – se spojují v podobě zeleného smoothie.

Důležitou roli v udržování rovnováhy a zdraví v našem těle hrají játra. Můžeme zmínit několik z mnoha úloh, které plní – regulují obsah tuku v krvi, odvádějí z těla toxické látky, výrazně se podílejí na udržování imunitního systému a ochraně těla před viry, bakteriemi a plísněmi.

Zelené smoothie je skutečný dar, jaký můžete dát svým játrům. Zelené listy obsahují spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů, které poskytnou játrům nutné prvky pro jejich bezchybné fungování. Přírodní cukry zase játra vyživují a posilují. Naše játra tak usilovně pracují pro nás, že nemají možnost postarat se sama o sebe. Když jim tuto péči poskytneme, pocítíme to v celém těle. V naše případě ohromně posílíme imunitu.

Udělat smoothie je lehké – dejte do mixéru 50 % zelených listů (například špenát, kapusta, listový salát) a 50 % čerstvého ovoce (hroznové víno, mango, švestky, ananas, jablko, borůvky, maliny atp. – vyberte a smíchejte podle toho, co máte rádi). Pak přidejte ještě superpotraviny, abyste zvýšili výživnou hodnotu smoothie – semínka (konopná, lněná, chia), oříšky (mandle, kešu, vlašské ořechy) nebo jiné superpotraviny, jako například spirulina, matcha, ženšen atp.

Pokud ovoce není dost sladké, přidejte trochu datlové pasty nebo přírodního sirupu (datlový, rýžový, javorový aj.), abyste smoothie dosladili podle své chuti.

Vše rozmixujte – a voilà! Chutná zdravá pochoutka plná energie je na světě.

Je to zásada

Stejně jako se naše tělo neustále namáhá, aby udrželo správnou teplotu, ještě důležitější pro náš organismus je zachování správného pH. To znamená správného podílu kyselosti a zásaditosti. Aby tělo vyrovnalo překyselení způsobené moderním stylem života (zvýšená konzumace bílého cukru a tepelně zpracovaných potravin, stres atd.), musí brát zásadité živiny z vlastních orgánů – tím se udržuje v rovnováze, ale tělo se oslabuje. Navíc mikroorganismům se daří v kyselém prostředí a mnohem méně v zásaditém. Když zvýšíme zásaditost svého vnitřního prostředí, může nám to pomoci udržet celkově dobrý zdravotní stav.

Existuje několik způsobů, jak zvýšit zásaditost v těle. Ten nejjednodušší je pití citronové šťávy. Ačkoli je citrón kyselý, na tělo působí zásaditě. Vypijte každé ráno na lačný žaludek sklenici vody s citrónem (vymačkejte polovinu citrónu do sklenice vody). Zásaditý vliv má i zelená strava, přičemž nejsilnější efekt mají zelené prášky – spirulina, matcha, chlorella, zelený ječmen – z nichž všechny prosluly jako antioxidanty. Zřejmě tou nejpřímější a nejúčinnější cestou je pití alkalizované vody, můžete si k tomu koupit speciální přístroj, který upravuje vodu na zásaditou (naleznete snadno na internetu např. na stránkách cenových srovnávačů). Když budete takový přístroj používat, voda, kterou denně pijete, získá navíc alkalizující sílu. A protože je ionizovaná, pomůže také obnovit správný elektrický náboj různých tělesných orgánů.

imunita2

Buďte jangoví

Některé metody se zaměřují na energetické účinky. Jedna z nich je slavná dieta dr. Ohsawy. Princip je jednoduchý – moderní způsob života nás činí příliš jinovými – receptivními. Kvůli tomu jsme velmi zranitelní vnějšími vlivy. Dieta dr. Ohsawy je složená z jídel, která mají jangový, solární, vysílající energetický náboj, který vyrovnána energie v našem těle a dává nám větší odolnost. Můžete v těchto dnech buď začlenit do jídelníčku víc jangové stravy, anebo přímo začít známou sedmou dietu dr. Ohsawy, která proslula svými zázračnými léčivými účinky. Víc se o ní dočtete zde.

Někdy je dobré nedělat nic

Zmínili jsme řadu různých věcí, které můžeme pít nebo jíst, abychom posílili své zdraví, ale někdy krátká přestávka dokáže ještě mnohem víc. Tím myslím půst. Půsty jsou už po tisíciletí používány skoro ve všech kulturách na tomto světě pro své očišťující a léčivé účinky. Zvažte, že dáte svému tělu jednodenní pauzu na údržbu. Technik postění je mnoho, od střídavého půstu k měsíčnímu postění.

Nabízím vám variantu, která může odpovídat vaší odvaze. Zkuste se postit 24 hodin v jednom týdnu. Nic v době půstu nejezte, ale pijte hodně vody.

Další mimořádnou výhodou půstů je, že když nekrmíme organismus fyzickými látkami, obrátí svoji pozornost k energetické úrovni a bude se „krmit“ z ní, díky tomu pocítíme příliv povznášejících energetických vibrací.

Závěr

Nemusíte vyzkoušet všechno, co bylo zmíněno. Vyberte si to, co je pro vás vhodné. Vybrali jsme takové metody, které se dají navzájem kombinovat, abyste mohli použít i více z nich.

Mějte jen na paměti, že jejich účinky mohou být skutečně hluboké a velmi jemné, ale může trvat, než je pocítíte na fyzickém těle. Můžete si však být jistí, že vám vaše tělo poděkuje za každý kousek podpory, kterou mu dáte. Zkuste to a uvidíte, jak se budete cítit.

Co bylo zmíněno, je sotva začátek. Mnoho dalších technik může být ještě doplněno, například terapie kyslíkem, urinoterapie a další.

Pokud znáte nějakou metodu, kterou byste rádi doporučili, můžete tak učinit v komentáři pod textem.

Další části textu

NAHORU