Medem a citronem pro lepší den

Tajemství úspěšného dne spočívá v tom, jak ho začneme. Naše první aktivity hned po probuzení totiž ovlivní celý zbytek nového dne a mohou nám také samozřejmě pomoci se na něj řádně připravit a nabít se energií.

Jednoduchý a velmi účinný ájurvédský způsob jak dobře začít a „nastartovat“ svůj den, je vypít každé ráno na prázdný žaludek energetizující směs teplé vody s medem a citronem. Tento jednoduchý nápoj vám poskytne sílu potřebnou k zahájení dalšího dne bez toho, aby přitom došlo k příliš prudkému či násilnému přepnutí organismu ihned do plného denního rytmu (který je během spánku samozřejmě zpomalen). Po jeho vypití se budete okamžitě cítit občerstveni a velice živě. Navíc má tato směs také řadu léčivých účinků.

med a citron 1Příprava tohoto jednoduchého zato překvapivě velmi účinného nápoje vám zabere jen pár minut: jen vymačkáte polovinu citronu do sklenice (až 200ml) s teplou vodou a vmícháte čajovou lžičku přírodního medu. Po vypití je dobré další hodinu nic jiného nejíst ani nepít, aby naše tělo mohlo plně zužitkovat všechny terapeutické účinky této směsi.

Několik dobrých rad:

  • Teplota nápoje by se měla blížit tělesné teplotě. Příliš studená voda může v organismu vyvolat nepříjemný šok, zatímco příliš teplá voda zase zničí účinek enzymů citronu.
  • Pro přípravu nápoje byste měli pokaždé použít nový citron, který za tímto účelem čerstvě vymačkáte. Použije i jeho dužinu.

Účinky dlouhodobého používání této směsi:

1. Stanete se veselejšími a budete mít více energie

Tři složky tohoto nápoje svým synergickým působením vyvolávají okamžitý pocit osvěžení a oživení. Med zde hraje roli okamžitého zprostředkovatele energie. Voda pomůže občerstvit naši mysl a myšlenky a dokáže zvýšit přísun krve do mozku. Uvolňující a pročišťující aroma citronu nám navodí celkový pocitu spokojenosti.

2. Značně zlepšíte své trávení

Uvedené trio působících složek nápoje vede k takřka okamžitému nastolení rovnováhy našeho trávení.

Ač jste možná byli doposud přesvědčeni o opaku, citron snižuje kyselost žaludku, čímž přispívá ke zlepšení trávení. Kromě toho, některé látky obsažené v citronu podporují tvorbu žluče v játrech a kyselina citronová celkově stimuluje zažívací ústrojí a zlepšuje vylučování toxinů.

Med díky svým antibakteriálním vlastnostem zabraňuje šíření mikrobů v trávicím traktu a působí preventivně proti vzniku infekcí v organismu. Stimuluje tvorbu střevního hlenu a rovněž napomáhá vylučování toxinů.

3. Očista žaludku a podpora činnosti tlustého střeva

V důsledku nezdravé a nevyvážené diety se v našem trávicím traktu obvykle hromadí množství toxinů.

Stěny žaludku a střev mohou být dokonce potaženy vrstvou zbytků nestrávené potravy, mrtvými buňkami a bakteriemi, což je častá příčina mnoha chorob. Použitím teplé vody s citronem a s medem jsou stěny střev (obzvláště tlustého) vedeny k vyloučení škodlivin. Tato očista má za následek zlepšení přijímání živin a přispívá k udržování optimálního množství vody v organismu.  

med a citron 34. Pomoc v případě zácpy

Směs vodu s citronem a medem je účinným  prostředkem proti zácpě.

Díky stimulaci střevní peristaltiky tato směs usnadňuje průchod zbytků stravy trávicím traktem a také posiluje tvorbu střevního hlenu. Hydratuje tlusté střevo a zvlhčuje jeho obsah, což společně s předchozím účinkem značně přispívá k znovuobnovení přirozené funkce trávení. 

5. Očista a hydratace lymfatického systému

Dehydratace má za následek ztížený oběh lymfy v těle, což vystavuje organismus riziku nemocí. 

Nedostatkem tekutin v lymfatickém systému se můžeme cítit unaveni a bez síly, má to za následek i zácpu a ztížený či nepravidelný spánek, hypertenzi a hypotenzi, stres a poruchy mozkové činnosti. Pokud začneme každý den ráno pít sklenici teplé vody s citrónem a medem, zajistíme celému lymfatickému systému dostatečnou hydrataci a můžeme zmírnit nebo zcela odstranit nepříjemné symptomy, které jsme zmínili v tomto odstavci.

Směs vody s citronem a medem navíc posiluje náš imunitní systém.

6. Diuretické účinky a očista močových cest

Med je účinným antibakteriálním prostředkem, který se dokáže postavit mnoha typům infekcí. Voda s citronem má pak i diuretický účinek. Kombinace těchto tří ingrediencí má tak značně očistný účinek na močové ústrojí a jedná se o skvělý přípravek proti močovým infekcím. Obzvlášť ženy se tak mohou zbavit opakovaných infekcí tohoto typu. 

7. Vynikající ústní hygiena a zdraví

Kyselina citronová obsažená v citronu v kombinaci s přirozenými vlastnostmi medu a vody pomáhá zbavit se nepříjemného dechu.

Citron čistí ústní dutinu, aktivuje slinné žlázy a odstraňuje škodlivé bakterie. Spolu s vodou a medem nám pomáhá zbavit se zbytkových bakterií a případně i velmi drobných zbytků potravy, které mohou v ústech přetrvávat z předchozí noci i po vyčištění zubů a vypláchnutí ústní dutiny.

8. Harmonické vyvážení tělesné hmotnosti

Kromě toho že tato směs napomáhá pročištění trávicího ústrojí a zlepšení trávení, přispívá k vyvážené tělesné hmotnosti i to, že citron v sobě obsahuje látku zvanou pektin, která navozuje pocit sytosti a drží naše chutě pod kontrolou.  Teplá voda s medem a citronem vytváří v žaludku zásadité prostředí, což v případě nutnosti pomáhá zdravým způsobem urychlit naše hubnutí.  

med a citron 29. Svěží pleť

Voda s medem působí jedinečně na omlazení pokožky a chrání ji před bakteriemi. Navíc urychluje produkci kolagenu.

Citrón pak pročišťuje naši krev, což také vede ke svěží a jasné pleti.

10. Léčba kašle, bronchitidy, astmatu

Směs medu a citronu usnadňuje vykašlávání, čímž pomáhá odstraňovat přebytečný hlen a hnisavé sekrety plic. Je velmi účinná pro zklidnění kašle a na ucpaný nos. Med dokáže ulevit bolavému hrdlu a zabraňuje šíření bakterií.

11. Oděrky a kousnutí hmyzem

V případě drobných poranění či infekcí kůže může pravidelné pití teplé vody s medem a citronem také pomoci. Med i citron jsou přirozeně antiseptické a v případě menších poranění působí jako prevence infekcí a podporují účinky antibakteriální léčby. Med díky své vysoké koncentraci cukrů ničí osmózou bakterie a citron pak zabraňuje jejich množení.

Použité pojmy ze slovníku:

NAHORU