Rozhovor: Michal Švec na téma Tantrické masáže

Michal Švec začal praktikovat v Brně, kde tehdy studoval VŠ. Nyní žije v Praze. Kromě svého největšího koníčka - jógy, která se mu stala spíše životní filosofií, má Michal v oblibě četbu, dřevořezbu a delší pobyty v přírodě, nejlépe ve vyšších nadmořských výškách. Kromě tantrických masáží se v současnosti věnuje ruční výrobě bot na zakázku.

Jak jsi se k tantra masážím dostal?

michal svec3Začal jsem klasickými masážemi. Zaujalo mě, že umožňují sledovat, jak funguje tělo a jak se dá ovlivňovat skrz dotek.  Když jsem byl ještě náctiletý, tak moji maminku často bolelo za krkem a chtěla, abych jí ho zkoušel masírovat. Kupodivu to přinášelo výsledky, i když jsem o tom moc nevěděl. Později jsem si udělal na klasické masáže kurz a tam jsem se dozvěděl i spoustu technik a možných přístupů.  Potom zhruba před devíti lety, přijela Angela z Dánska (pozn. zakladatelka Kodaňského Tantra Templet) a udělala tady kurz tantrických masáží, kterého jsem se zúčastnil a který mě hodně nadchl. Později jsem dostal i nějaké lekce navíc od Ulrika (pozn. spolupracovníka Angely), který mě naučil nějaké další techniky. Brzy potom byl v Praze založen Chrám tantra masáží – Lakshmi, zhruba 8-9 let zpátky. Kde jsem od té doby, s nějakými přestávkami, masíroval.

 

Co máš na tantra masáži rád, co ti přinesla?

To není tak snadné vyjádřit… Určitě mě na tom hodně baví, že ač masíruju druhého člověka, tak se hodně učím sám o sobě. To, jak reaguju na některé věci, jak je prožívám. Je to věc citu a vnímání, komunikace… Je to prožitek ve dvou, který každý vnímáme z jiné strany. Je to také zajímavý způsob, jak poznávat ženu . Když přijde  na masáž, je to zpravidla cizí člověk, někdo o kom nic nevím – ovšem na odchodu už bych rozhodně neřekl, že je  cizí. Přestože masáž trvá tak dvě hodiny, je potřeba, abychom se oba určitým způsobem otevřeli, aby se mohlo něco dít. Z toho pak vychází nějaký zajímavý prožitek nebo uvědomění. To mě na masážích taky moc baví. A pak je tu také to objevování velikého tajemství – ženy.

Jaké je učit tantra masáže další lidi?

Je to další pohled na ty masáže, další, abych tak řekl rozměr, protože když se učím sám, tak je to prozkoumávání z mého vlastního pohledu; přestože si můžu ty pohledy nějak měnit a snažit se nacházet nové věci nebo prohlubovat ty, co znám. Ovšem když učím někoho dalšího, tak si vlastně musím být dost vědomý toho, jaký má pohled on, snažit se mu ukázat to, co je podle mě důležité a zároveň vnímat, že to vnímá a chápe. Takže se vlastně s každým dalším člověkem, kterého učím, sám obohacuju, protože každý má nějaký svůj přístup k dotyku – i když na začátku většinou nevědomý a jakoby opatrný, neznalý – ale vždycky tam je něco zajímavého, co může ostatním dát. No a samozřejmě je tam taky hodně důležité sdílet tu znalost nebo ten způsob práce se sebou, práce s energiemi, práce s dalším člověkem, sdílet to s dalšími lidmi. Já totiž vím, že to je moc krásná a hluboká záležitost, která stojí za sdílení. Každý další člověk, který do procesu učení vstoupí, vlastně pomáhá ostatním to všechno rozvíjet.

Co se bude na víkendu dít?

Na začátek si povíme trochu teorie o tantře a hlavně právě o masážích. Představíme si základní myšlenky a přístupy. V praktické části nejdřív lektor, já anebo Krystýnka, předvede, jak masáž probíhá a vysvětlí její jednotlivé kroky. Pak bude čas na to, aby si to každý vyzkoušel. Budeme se učit i další věci, které s tantrickými masážemi souvisí – například určitý duchovní postoj, který je dobré při masážích mít, jak používat masáže pro rozvoj páru nebo pro svůj vlastní rozvoj. Bude to mít určitý přesah. Ten je ovšem u tantrické masáže nutný.  Víkend je koncipovaný, jako kompletní balíček všeho, co je k tantra masážím potřeba znát. Tak, aby člověk věděl do začátku co a jak dělat.

Může přijít kdokoliv?

Vlastně může přijít kdokoliv, ať už jednotlivec nebo pár nebo třeba trojička. Ovšem pokud přijde člověk sám, tak závisí jen ochotě a vzájemné domluvě s dalšími jednotlivci, kteří přijdou, jestli si vyzkouší masáž společně. Pochopitelně není nic povinné. My nabízíme to know-how a praktické ukázky, ale nemůžeme zaručit každému, že si bude mít na kom masáž vyzkoušet. Je to samozřejmě velmi citlivá věc, takže je potřeba respektovat to, že když se na to někdo necítí a nechce, tak pochopitelně nemusí. Počítáme, že přijdou hlavně lidi z kurzů Rezonance, z kurzů jógy a tantry. Vítáme ale i návštěvníky, kteří k nám na žádné kurzy nechodí. Jediné skutečné omezení je věk, účastníkům musí být alespoň 18 let.

Kdy a kde to bude? Co s sebou?

18. – 20. 3. 2016 v Šambale v Brně (pozn. Košinova 75). Je třeba mít s sebou pohodlné oblečení, ve kterém budete moct sedět na zemi na dece téměř celý den. Zároveň je třeba přinést si s sebou vlastní deku nebo prostěradlo, na kterém budete masírovat a nějaké ručníky, do kterých se budete moci otřít od oleje. Je fajn mít i zápisník na poznámky. Ostatní věci vám poskytneme my, tzn. oleje a další deky jako podklad. K masážím bude hrát příjemná hudba.

Co bys zájemcům vzkázal?

Přijďte, bude to skvělé! Zatím se to každý rok báječně vydařilo a vždy  vznikla moc příjemná skupina. Právě díky tomu, že lidi sdíleli hlavně sebe sama. Tím se vytváří příjemná a uvolněná atmosféra vzájemné důvěry. Pokud se chcete hluboce uvolnit a navrch se naučit něco zajímavého a intenzivního, je tohle akce pro vás!

NAHORU