Zkušenosti: Zážitky karmajogínů na Tantra Festivalu 2018

zkusenosti tf18 3Když jsem se dozvěděla svou roli na Tantra festivalu 2018 – že budu andílek lásky s mým dvojčátkem (sestrou Terezkou, pozn. red.), tak mé srdce plesalo radostí. 😊 Ujaly jsme se příprav, abychom byly sladěné a společně připravené rozdávat úsměvy, objetí a lásku mezi všechny účastníky Tantra Festivalu 2018 v hotelu Vienna House Andel's Prague u zastávky metra Anděl.

Opravdu hodně jsem se těšila na tyto činnosti, ale realita ještě předčila má očekávání. Předávat milostné vzkazy byl tak silný zážitek… zamilované pohledy partnerů, úsměvy a překvapivé pohledy při doručení anonymních zpráv… To, co u toho hřálo u srdce každého obdarovaného, jsem cítila i já sama.

„Poletovat“ mezi lidmi jako andílek lásky bylo velice naplňující. Účastnila jsem se také pestrého programu zajímavých přednášek a workshopů a plně si ho užila mezi ostatními, kteří byli přítomni nejen srdcem, ale i duchem!

Zažívala jsem velmi krásné stavy během uměleckého vystoupení při zahájení a zakončení festivalu – povznášející hudba, tematický tanec na jednotlivé čakry a krása nejen tanečníků, ale i celkový dojem mě hřály u srdce. Dále mě nejvíce zaujaly přednášky od Advaity, který umí podat informace nezapomenutelným způsobem, a také Radky Svobodové s Taranem, kteří nejenže báječně zahráli na kytary i se zpěvem, ale především se podělili o své zkušenosti ve vztazích, což pro mě bylo velice přínosné. Spoustu prožitků jsem si odnesla i z tanečních workshopů a na programu Lucie Sitařové a Martina Plase o intimitě zase uvědomění si, že je velice důležité umět říci, jakým způsobem přesně chceme, aby se nás ostatní dotýkali. 😊

Ve volných chvílích se doručovalo o sto šest a občas to byl nelehký úkol. Někdy trvalo i několik hodin než jsme vypátraly, o koho se jedná, nebo když jsme při doručování anonymních vzkazů měly odevzdat odpověď zpátky odesílateli. Sdílet tyto činnosti s mou milovanou sestřičkou byl pro mě ještě větší zážitek a jsem za to moc vděčná.

Chtěla bych poděkovat hlavním pořadatelům, lektorům, všem dobrovolníkům a také účastníkům. Protože to, co zde vzniklo, bylo velice silné… Tolik lidí s otevřeným srdcem, upřímným pohledem a pevným objetím na jednom místě vytvořilo úžasnou atmosféru, která ve mně zůstane ještě dlouho.

(Veronika, amorek, 3. ročník jógy v Liberci)

 

Festival jsem trávil po většinu času za technickým pultíkem, i tak mi různá „náhodná“ setkání a střípky z programu skvělých instruktorů namíchaly opravdu povznášející okouzlující víkend. Nejvíce jsem se zapojil do programu skupiny Mahavira Ananda kolegy Josseho. A bylo to mocné! Vůbec jsem nečekal, že věci naberou až takový spád. Navzdory silné programové konkurenci v hlavním sále a velmi kusému představení workshopu se sál Šiva zcela naplnil odhodlanými muži. To jsem vůbec nečekal a jenom to dokazuje, že touha po bratrství a mužském sdílení zůstává v dnešní době nenaplněná. Muži se scházejí buď v hospodě, na fotbale nebo při sportu, co však dělat, když vás tyto věci nenaplňují a chcete svůj život zasvětit duchovní cestě?

zkusenosti tf18 1

Mahavira Ananda je určitým protipólem mužských kruhů a councilů, kde také dochází k hodnotnému sdílení, ale více na společenské a psychologické úrovni. Na workshopu jsme toho namluvili opravdu málo. Vrhli jsme se rovnou na praxi a prošli si ukázky některých tantrických technik (identifikace se Šivou, ásany pro rozvoj dynamismu a solarity, spirála Jang, uvolněná pozornost a další) které tato skupina praktikuje. A nikdo nezůstal bokem. Skutečně jako jeden muž se celá skupina vrhla vpřed a každý jeden člen skupiny zápolil sám se sebou o co nejlepší výsledky.

Příkladnou koncentraci, pevnost a odpoutanost nemohla narušit ani nenadálá návštěva svůdných Šakti z vedlejšího sálu, kde paralelně pro polarizaci probíhal program pouze pro ženy. Aniž bychom vedli dalekosáhlé debaty, pouze společnou praxí se nám podařilo během hodiny a půl stmelit a ucelit silnou skupinu mužů a zvýšit jejich aspiraci následovat stezku rozvíjení skutečného mužství ve svém životě. V dnešním světě genderové neutrality a panujícího zmatku ohledně role muže ve společnosti nelze přehlédnout, že něco takového je v podstatě zázrak.

(Ondra, technický tým, 17. ročník jógy, 8. ročník tantry Brno)

 

Bylo nesmírně naplňující udělat taneční vystoupení na takové duchovní oslavě, jako je právě Tantra Festival. Užila jsem si to převelice. Nejsem tanečnice, ale pracovat s vysokými energiemi, jako je tvůrčí inspirace, bylo moc krásné.

A ještě více okouzlující byl výsledek – během celého vystoupení moje srdce sršelo láskou a v tomto stavu jsem zůstala ještě několik hodin poté. Jsem za tuto zkušenost moc vděčná.

(Linda, umělecký tým a stánek Duchovní školy Rezonance, 3. ročník jógy a tantry v Praze)

 

Tantra festival 2018 se mi moc líbil a opravdu jsem si jej užil. Velmi příjemní byli nejen lidé, ale i energie, ve které se celý festival nesl.

Festivalu jsem se zúčastnil jako karmajogín, měl jsem na starost dozorování v jednom sále. A zjistil jsem, že díky tomuto jsem si festival užil a prožil jej mnohem více, než kdybych byl pouhý návštěvník, neboť takto jsem měl možnost podílet se i na jeho chodu.

Festival vždy nabízel hned několik možností a líbilo se mi, že člověk nebyl odkázán pouze na jednolitý program, ale že měl na výběr hned tři programy ve třech sálech, ať už to byly přednášky anebo workshopy.

zkusenosti tf18 2

Nejvíce jsem si užil workshop „Tantric Heart Party“, díky kterému jsem objevil jistou smyslnost a vlastně jsem se i mírně roztancoval. Vždy jsem byl ten, který na plesech a diskotékách pouze stál v obleku ochranky a tak se mi stalo přirozeným, že když hraje hudba, já stojím a koukám. No a tady jsem měl možnost se rozhýbat a roztancovat (a že se mi do toho napřed opravdu nechtělo). Příjemné bylo, že se tak dělo pozvolna a „malými krůčky” pod vedením Aurory Jeleny Georgijević v energii, která k uvolněnému tanci vyloženě vybízela. Ukázalo se to jako velmi silné, a i nadále v sobě cítím jistou hravost, kterou jsem získal či znovuobjevil právě na této párty.

Z přednášek mně nejvíce zaujaly ty, které měl Advaita, a kvůli kterým jsem vlastně z Olomouce přijel. Ale hodně mne obohatil i workshop mužské skupiny Mahavira, kde jsem spíše než znalosti získal určitý vnitřní postoj.

Festival ale nebyl jen o přednáškách a workshopech. Líbilo se mi, že tam byly i stánky s uměním a různými rukodělnými věcmi, kde si člověk mohl něco koupit anebo se alespoň podívat, už i to bylo příjemné. A když jsme u těch příjemných věcí, rovněž jsem si nenechal ujít malou ochutnávku masáží v chrámu Lakšmí a jako třešnička na dortu pro mne byl oblíbený čaj Pu erh z festivalové čajovny.

(Václav, dozor v sále, 2. ročník jógy v Olomouci)

NAHORU