Zkušenosti: Dojmy účastníků mezinárodních táborů jógy (2009)

Jiří, Praha (beran)

1. Byl jsi letos na táboře/táborech poprvé, jaké jsou tvé dojmy?

Byl jsem poprvé na táboře v Costinesti. Vyskočil jsem z rychlíku pracovního shonu a oddal se plně krásám meditací, vzdělávání i kulturních zážitků. Poznal jsem spoustu fajnových a otevřených lidiček. Při návratu jsem se cítil odpočatý, uvolněný a příjemně naladěný.

2. Jaký byl tvůj nej zážitek (zvláštní, nečekaný, hluboký, veselý, atd.)?

Nejsilnější a nečekaný zároveň proběhl při první velké spirále jang. Byl zpočátku spíše nepříjemný, ale doslova jsem ze sebe setřásl spoustu negativních vlivů a emocí, což mi umožnilo více se otevřít a vnímat, co se děje kolem. Následné rozhovory s ostatními zkušenějšími kamarády mi pomohly si ujasnit, co že se to vlastně dělo.

3. Jel bys na tábor znovu, popř. doporučil bys ho ostatním a proč?

Určitě pojedu znovu. Byla to úžasná, intenzivní duchovní zkušenost. Pomohlo mi to otevřít obzory v oblasti jógy a přidat mnoho potřebných kamínků do mozaiky vnímání světa.

4. Na kterém táboře se ti líbilo více – v Baile Herculane nebo Costinesti?  

Byl jsem pouze v Costinesti.

tabory6.jpg

Monika, Olomouc (býk)

1. Byla jsi letos na táboře/táborech poprvé, jaké jsou tvé dojmy?

Byla jsem poprvé na táboře v Costinesti. Strávila jsem tam dva týdny. Poznala jsem hodně nových přátel, jak z Česka, tak i ze zahraničí.  Největším přínosem bylo, že jsem na vlastní oči viděla tisíce jogínů, kteří denně praktikují jógu a řídí se jejím učením. Pochopila jsem, že jóga není jenom cvičení na kurzu, ale životní styl a postoj, který mě dělá mnohem šťastnější a spokojenější než jsem bývala. 

2. Jaký byl tvůj nej zážitek (zvláštní, nečekaný, hluboký, veselý, atd.)?

V Costinesti jsem byla unešená z povahy rumunských jogínů. Nikam nespěchají, jsou trpěliví a slovo nervozita asi neznají. Z ničeho si nedělají velkou hlavu a ze všeho, co se stane si vezmou ponaučení a proto nejsou naštvaní, když se jim nedaří. Všechny zážitky byly krásné. Okouzlilo mě galantní chování mužů k ženám. Díky nim jsem se cítila a cítím být krásná a přitažlivá.

3. Jela bys na tábor znovu, popř. doporučila bys ho ostatním a proč?

Určitě pojedu na tábor znovu a ráda bych jela i do Herkulane.

Josse, Praha/Liberec (ryby)

1. V Costinesti i Herculane jsi byl již mnohokrát (kolikrát už?), vzpomeneš si ještě jaké to bylo poprvé?

To už ani nevím, kolikrát jsem tam byl, snad desetkrát. Poprvé v Hercu ve třetím ročníku. Kvůli nekompletním analýzám jsem tehdy nedostal legitimaci a všechny meditace jsem dělal za dveřmi do sálů. Byl jsem z toho pochopitelně zklamaný, ale protože jsem v té době byl velice zamilovaný, nesl jsem to lehce. ;)

2. Co tě vlastně vede k tomu, abys jezdil každý rok do stejné země, na stejné místo, stejnou akci?

Jsem přesvědčený, že je to nejlepší způsob jak strávit čas. Kamkoli se vydáš, jakoukoli vzdálenost zdoláš, TY jsi tentýž. To je zkušenost, kterou nakonec udělali všichni velcí cestovatelé, horolezci… A cesta na duchovní tábor je cestou k sobě samému.

3. Když se zamyslíš jak jsi to vnímal před lety a nyní. Vnímáš nějaký rozdíl nebo vývoj?

V mém případě je hlavní rozdíl v tom, že jsem mezitím strávil tři roky v ašrámu. Předtím to pro mě bylo něco naprosto cizího, teď umím řeč a většinu lidí tam alespoň od vidění znám, navíc sám jako překladatel přispívám trochou do pořadatelského mlýna. Tyto tábory jsou velice intenzivní, nejlíp by se asi v nadsázce daly přirovnat ke skoku na lyžích nebo vystřelení z (duchovního:) děla. V první polovině člověk nabírá kinetickou energii, život je nesmírně intenzivní a každý i jen trochu chybný postoj přináší okamžitou odezvu - a ve druhé půli? To už člověk jen letí a letí. V prvních letech ten můj „let“ nebyl příliš elegantní, nedokázal jsem pochopit význam situací, do nichž jsem se dostával a správně na ně reagovat. Teď už si zvládám i trochu hrát s větrem a užívat si, jak mi čechrá vlasy. J Ale ne, že bych to snad „měl na háku“, vždycky mě něco překvapí.

4. To, že se těchto akcí pravidelně účastníš usuzuji, že je máš rád. Doporučil bys je i ostatním a proč?

Ano, doporučil. Ze srdce. Je tam krásně.

5. Máš nějaký zážitek, o který by ses chtěl podělit s ostatními? (ať už veselý, hluboký, nečekaný, zvláštní, atd. – zkrátka tvůj).

Nevím, nenapadá mě vyloženě něco, co by se hodilo na web.

tabory7.jpgRůženka, Brno (blíženci)

1. V Costinesti i Herculane jsi byla již mnohokrát (kolikrát už?), vzpomeneš si ještě jaké to bylo poprvé?

V Costinesti jsem byla již čtyřikrát a v Herculane třikrát. Do Costinesti jsem jela poprvé hned po 1. ročníku jógy a doteď vím, že to pro mě byla správná volba. Strávila jsem tak krásnou dovolenou a zároveň duchovně nabitý seminář u moře, a to skoro tři týdny. Tím, že jsem jela na tábor po prvním ročníku, tak jsem ještě moc lidí neznala, ale po intenzivní době strávené v Costinesti jsem hlouběji poznala několik milých lidí, kteří jsou teď stále mými dobrými kamarády. Na tuto dobu vzpomínám jako na období míru, prodchnutého duchovní energií a láskou. Celé Costinesti pro mě jiskřilo touto energií.

Mám ráda oba dva tábory, i když každý je trošku odlišný. Herculane se nachází v krásných panenských horách, příroda je tam svěží a plná síly, zatímco Costinesti je u moře, nabízí horko a moře a atmosféru přímořského letoviska. Herculane má tu výhodu, že je klidnější, Costinesti je v duchu letních radovánek a turistického ruchu.

2. Co tě vlastně vede k tomu, abys jezdila každý rok do stejné země, na stejné místo, stejnou akci?

Na první pohled se zdá, že to musí být nuda, ale opak je pravdou. Vnější podmínky se znatelně nemění, život je v lidech, kteří tam jezdí, v programu, který je každý rok odlišný. Především jde o to, že člověk přijede do prostředí lidí, kteří mají podobný cíl, jsou podobně naladění a dochází k veliké výměně. Jsou zde zajímavé přednášky, významné iniciace a meditace, které jsou velmi silné. Ve velkém množství meditujících lidí a za podpory profesora jógy jsou výsledky nepopsatelně intenzivnější a člověku se dostává mnoha uvědomění. Stručně řečeno jde o prostředí, které hledajícího podpoří v jeho procesu vývoje.

3. Když se zamyslíš jak jsi to vnímala  před lety a nyní. Vnímáš nějaký rozdíl nebo vývoj?

Určitě vnímám rozdíl. Poprvé jsem byla v Costinesti více sama a užívala si vše především ze svého vnitřního světa, nebyla jsem tolik zapojena do různých aktivit a měla jsem více času na rekreaci u moře. Nyní se snažím účastnit více meditací a přednášek, ale někdy na úkor rekreace. V konečném efektu je však výsledek duchovní práce na sobě velmi silný.

V současnosti dokážu také vnímat zvláštní přechod do jiného fungování věcí, když jsem na táboře. Věci tam fungují najednou na základě zákona synchronicity velice silně, člověk je jakoby integrován do ducha tábora, není individualitou, egem, ale je součástí Božské hry, která ho často velmi rychle transformuje.

4. To, že se těchto akcí pravidelně účastníš usuzuji, že je máš ráda. Doporučila bys je i ostatním a proč?

Tyto tábory bych určitě doporučila každému, kdo rád medituje, cvičí jógu, touží po transformaci, po poznání nových, podobně smýšlejících lidí. Každému, kdo chce udělat krok ve své duchovní evoluci. Tyto tábory mají mnoho neobvyklého, čím mohou každého obohatit.

5. Máš nějaký zážitek, o který by ses chtěla podělit s ostatními? (ať už veselý, hluboký, nečekaný, zvláštní, atd. – zkrátka tvůj).

Není to jen jeden zážitek, ale něco, co pociťuji na každém táboře. Je to stav spojení se sebou samou, se svým Nadjá. Tento stav je tam pro mě velmi snadné po pár dnech dosáhnout. Je to stav, ve kterém jsem schopna vidět svůj život z vyšší, moudřejší perspektivy. Jsem tak schopna cítit harmonický tok energií podél celé páteře a dochází k celkové harmonizaci a léčení ducha i těla.

tabory5.jpgIsidore, Brno (střelec)

1. V Costinesti i Herculane jsi byl již mnohokrát (kolikrát už?), vzpomeneš si ještě jaké to bylo poprvé?

Nevím přesně, pravděpodobně 17x. Poprvé jsem byl v Herculane v roce 2000, bylo to plné nadšení z objevování něčeho zvláštního, tajemného a hlubokého. Cítil jsem rozechvění z očekávání duchovních zážitků. Celý tábor byl pro mne dobrodružstvím.

2. Co tě vlastně vede k tomu, abys jezdil každý rok do stejné země, na stejné místo, stejnou akci?

Jako správný střelec v sobě cítím touhu cestovat po celém světě, ale přesto se nakonec vždycky rozhodnu pro jogínský tábor v Rumunsku. Důvodem je druhý ještě silnější pocit, který mi říká, že ani místa nacházející se kdekoliv na světě mne nenaplní tolik jako duchovní pole jenž se vytváří na těchto táborech. Snad bych si ještě dovedl představit cestování za duchovními mistry, jogíny nebo duchovně pokročilými lidmi, ale procházet cizokrajná místa nebo města už mě moc neláká.   

3. Když se zamyslíš jak jsi to vnímal  před lety a nyní. Vnímáš nějaký rozdíl nebo vývoj?

Rozdílů je mnoho. Nejzásadnější je ten, že první roky byl v Rumunsku přítomen Grieg. Osobní setkání s ním jsou zážitky, na které se nezapomíná. Atmosféra byla tenkrát velmi silná až bouřlivá. Po odchodu Griega z Rumunska byl takový útlum až šok z toho co se stalo. Poslední tábory je cítit velký vzestup vzhůru, atmosféra je čím dál tím lepší. Tak to vnímá moje maličkost J.

4. To, že se těchto akcí pravidelně účastníš usuzuji, že je máš rád. Doporučil bys je i ostatním a proč?

Určitě doporučil. Osobně si myslím, že jet do Rumunska na duchovní tábor je důležitým krokem k pochopení kořene tohoto kurzu jógy. Je to krok k prameni. Krok, který je důležitý pro duchovní rozvoj jednotlivce. Co nejvíce znát zdroj informací, které dostávám na kurzech sdružení Rezonance pro mne mělo a má mimořádnou důležitost. Tato zkušenost dává širší souvislosti, dává pochopení duchovnosti v mezinárodním kontextu.  

5. Máš nějaký zážitek, o který by ses chtěl podělit s ostatními? (ať už veselý, hluboký, nečekaný, zvláštní, atd. – zkrátka tvůj).

Pamatuji se jak sedím na svém prvním táboře v Herculane do brzkého rána na horském plató, zachumlán do spacáku a s dalšími tisíci lidmi poslouchám jak Grieg přednáší svým typickým stylem o hlubokých pravdách. Jasně si vzpomínám jak jsem cítil, že prožívám něco výjimečného, něco co se dotýká mé podstaty :) I teď je mi z toho dobře u srdce :)

NAHORU