Kauza: Jogín ohrozil vstup Rumunů do EU

Rumunské vyhlídky na brzký vstup do Evropské unie utrpěly vážnou trhlinu. Její příčinou je Gregorian Bivolaru, třiapadesátiletý učitel jógy, kterému švédské úřady tento týden udělily politický azyl. Pro zemi, která se chce stát součástí Unie už příští rok, je to velká komplikace... (pokračování viz odkaz níže). 

Článek MF Dnes ze 14. ledna 2006 (PDF)

Dokument Kanceláře poslanecké sněmovny ČR z ledna 2006

Proces rozšiřování, vztah k Bulharsku, Rumunsku, Turecku a zemím západního Balkánu (dokumenty společné zahraniční a bezpečnostní politiky).

BULHARSKO A RUMUNSKO

Pozadí:

25. dubna 2005 podepsali představitelé Rumunska, Bulharska a členských států EU smlouvy o přistoupení těchto zemí. Budou-li tyto smlouvy ratifikovány ve všech 27 parlamentech a nerozhodne-li Rada z důvodu neplnění přístupových podmínek o odložení jejich vstupu v platnost, Rumunsko a Bulharsko se k 1.1. 2007 stanou členy Evropské unie. 25.10.2005 předložila Evropská komise dlouho očekávané hodnotící zprávy k Bulharsku a Rumunsku. Komise v těchto zprávách nedoporučila odsunutí vstupu ani jedné z obou zemí, nicméně identifikovala řadu nedostatků, které musí být co nejdříve napraveny. Další hodnotící zprávy Komise předloží v dubnu-květnu 2006. Za největší nedostatky je považována činnost soudů a rozsáhlá korupce.

Aktuálně:

  • Smlouvu o přistoupení Bulharska a Rumunska zatím kromě těchto dvou zemí ratifikovaly také Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Kypr, Řecko, Estonsko, Česká republika, Itálie a Španělsko.
  • 23.1. navštívil Bulharsko komisař Frattini a uvedl zde, že Bulharsko dosáhlo významného pokroku v boji s korupcí, zejména pokud jde o zavádění protikorupční legislativy. Ocenil také závazek bulharské vlády, která vyhlásila nulovou toleranci vůči korupci a kriminalitě.
  • Rumunský premiér Tariceanu se 9.1. ostře vyjádřil proti činnosti rumunských soudců a prokuratury. Vláda již přijala reformu soudnictví, nicméně premiér Tariceanu vyslovil obavu, že účinný boj s korupcí nebude možný, pokud se soudy a prokuratura o tento boj samy aktivně nezasadí.
  • Na počátku ledna poskytlo Švédsko politický azyl učiteli jógy z Rumunska. Švédsko azyl poskytlo na základě přesvědčení, že Gregorian Bivolaru by mohl být ve své zemi perzekuován za základě svého náboženského přesvědčení a že soudní proces s ním by neproběhl férově.

Odkazy: www.psp.cz/cgi-bin/ascii/extra/pspinfo/parlinst/SZBP/SZBP_2006_01.pdf

Přehled celé kauzy školy jógy MISA

NAHORU