Jóga a krása

Krása je magickým klíčem, který otevírá každé dveře. Je tím, co znamená výrok: "Sezame, sezame, otevři se". Krása nepotřebuje slov aby upoutala pozornost, protože každý ji odhalí dříve, než naše ostatní vlastnosti.

Mnoho lidí si myslí, že nejvyšší hodnotou je vnější krása a jsou ochotni zaplatit jakoukoli cenu, aby si ji udrželi. Proto na celém světě lidé pracují v různých oborech a snaží se vytvářet co nejlepší kosmetické výrobky, módní doplňky, vkusné oblečení a co nejkomplexnější gymnastické programy.

krasa3.jpg

Dr. Rama Kant Mishra, specialista v dermatologii z Bihar v Indii, řekl: "Lidé musí objevit, že krása přichází z jejich nitra." Jóginská tradice odhaluje, že krása má tři formy, které se navzájem doplňují. Jsou to roopam - vnější krása, gunam - vnitřní krása, a vajastajag - duchovní krása. Cílem tohoto rozdělení je vytvořit subhanga karanam, což v sanskrtu znamená "blahobyt všech stránek těla", který obsahuje nejenom fyzickou harmonii, ale také psycho-mentální harmonii, která předpokládá sílu charakteru, sebedůvěru a spokojenost.

Roopam, neboli vnější krása, se projevuje skrze tyto znaky: zdravá kůže a vlasy, zářivý obličej, fyzická čistota. Na této povrchní úrovni zůstává moderní kosmetika. Jóga doporučuje různé bylinky, jako například rozmarýn, sladké dřevo či červený santál, který můžeme jíst. Také je možné používat pleťové masky a hlavně masáže s různými oleji. Nejlepšími potravinami pro zachování krásy jsou čerstvé ovoce a zelenina, bílá rýže, mandle, teplé mléko s máslem, chřest nebo teplá voda, kterou pijeme malými doušky. Roopam je právě ta krása, která na sebe upoutává pozornost, a můžeme ji rozpoznat, díky jejímu lesku.

Gunam, vnitřní krása, je výsledek čistoty myšlení, sebedůvěry, námahy sebepoznání a uvědomování si vlastní hodnoty. Tato krása je viditelná na lidech, kteří září láskou a v jejich přítomnosti se vše v okolí transformuje. Ti, kteří sami sebe litují a jsou soustředěni jen na své ego, nemohou být nikdy krásní, přestože navenek jsou upravení a "vyleštění". Každodenní ranní a večerní meditace je nejednoduší způsob, jak získat gunam, ale mohou nám také pomoci byliny, které odstraňují psychické napětí a zlepšují paměť. Více krásy a jasnosti dodávají i jóginské polohy jako halásana a vadžrásana, pozdrav slunci nebo pránájáma.

Vajastajag, duchovní krása, je výsledekem uvědomování si naší hluboké, božské podstaty. Tato krása transcendentuje každé chronologické omezení bez ohledu na stáří člověka. Bytosti, které si udrží psychickou mladost a čisté myšlení, září stejnou krásou jako malé děti. Tito lidé objevili velká tajemství, které prožili v celé své bytosti.

Pravá krása přijde až tehdy, když necháš v sobě samém zářit absolutno. Nejsilnější omlazující terapií tedy je meditace, při které se rozpínáme do neomezeného vesmíru a zároveň prožíváme a projevujeme nekonečnou krásu...

Použité pojmy ze slovníku:

NAHORU