Jóga a ženy

joga-zeny01.jpgŽeny často nemají ani ponětí o dědictví, kterým je příroda vybavila. Jejich odkazem je ohromný potenciál energie, který je pro duchovní život naprosto nezbytný. Tento receptivní ženský potenciál je z nedostatku zkušeností často podceňován a bývá brán na lehkou váhu.

Víme, že ženy jsou v současnosti v některých případech duchovně daleko aktivnější než muži. Například u cvičitelů moderní jógy na Západě si povšimneme jasné převahy žen, která se někdy stává až monopolem. K tomuto zjištění postačí letmý pohled na seznam předcvičujících. Například v Kanadě je praktikujících žen 90 až 95 %. To už není jen vánek, to je pořádný vichr!

Bůh na Západě bude vždy maskulinní, ať už je to Otec, Syn a Duch svatý, nebo jeho představitelé na Zemi: papež, biskupové a tak dál, až k těm nejpokornějším farním kněžím. Na Východě je oproti tomu znám vytříbený pojem Božské matky, blízké Nejvyššímu božství, stejně jako pojem Šakti, tvůrčí božské energie.

Ženy jsou díky tomuto charakteristickému dědictví spontánně ve shodě se svým podvědomím. Takto jsou schopny, s využitím odpovídající duchovní disciplíny, nabýt a rozvíjet hluboké lidské kvality mnohem snáz nežli muži.

Například v rámci tantrajógy existovala tradice duchovních mistryň a zasvěcení od ženy Guru vždy bylo považováno za nanejvýš mocné a přínosné. Pokud uděláme paralelu mezi existencí velkým mistryň, ke kterým přichází muži - žáci s prosbou o zasvěcení, a našimi západními koncepty, vidíme, že uvnitř tantry nejsou žádné konflikty mezi pohlavími. Čeho se dnešní ženy ve společnosti teprve dovolávají je v tantrajóze přijímáno v mnohem širší míře již po tisíciletí.

Použité pojmy ze slovníku:

NAHORU