Zkušenosti: Napsali o nás

Části článku:

V. A. (34 let)

Jóga mi radikálně změnila život k lepšímu. Na doporučení své lékařky-alergoložky jsem s jógou začala na vysoké škole, zkusila jsem jógu nabízenou na fakultě, sahadža jógu, powerjógu, ale teprve kurz Duchovní školy Rezonance mi přinesl to, co jsem si tolik přála. V první řadě výrazné, až skoro zázračné zlepšení zdraví. Měla jsem tehdy problémy s alergickým astmatem, denně jsem se neobešla bez léků a spreje s prognózou pomalého zhoršování po celý život. A to mi bylo teprve něco přes dvacet! Hned po prvním roce jógy jsem začala cítit zlepšení a paní doktorka mi mohla snížit dávky léků. Ve druhém roce jógy (kdy jsem začala cvičit denně doma a k tomu přidala doporučované očistné jógové techniky) jsem se už zcela obešla bez jakýchkoli léků a sprejů a tento stav trvá.

Nadšení ze zlepšení zdraví následovalo nadšení z dalších výsledků, které mi jóga praktikovaná denně začala přinášet. Na fakultě jsem zaznamenala, že se dokáži mnohem lépe a delší dobu soustředit, s přehledem zvládám nátlak a stres ve zkouškovém období, učení mi jde snáz, protože se mi zlepšila paměť, a také jsem zjistila, že mi stačí méně hodin spánku.

V osobním životě mi jóga poskytla takové množství praktických metod, že jsem se dokázala zbavit některých zlozvyků (například kouření, věčného odkládání-prokrastinace, ale také ztrácení času díváním se na televizi anebo nakupováním) a místo toho si najít čas na nové, prospěšné záliby – třeba zdravé vaření, každodenní cvičení a meditaci.

V Rezonanci jsem si našla spoustu přátel. Nikde jinde jsem se předtím nesetkala s takovou otevřeností a přátelskostí vůči novým členům. A nejen to, kolegové z vyšších ročníků jógy (podobného věku jako já) se značně lišili od mých ostatních přátel – byli vyrovnaní, klidní, soustředění, zdraví, plní optimismu, jako by se jich vůbec nedotýkal stres dnešní uspěchané doby. Připadalo mi to fascinující a inspirující. Chtěla jsem být jako oni, a proto jsem začala denně cvičit a meditovat doma, přešla jsem na vegetariánskou stravu a začala studovat tradiční jógové spisy, abych ještě hlouběji pronikla do jógy.

Ale jak jsem zjistila, o józe si člověk nemůže udělat představu, pokud ji sám necvičí. A tím myslím dlouhodobě a denně. Je to jako s řízením auta, teoreticky to dokáže pochopit každý, ale když si sednete poprvé za volant je toho na vás prostě moc a nevíte, na co se soustředit dřív. A i když máte každý týden jízdu v autoškole, tak nemůžete na konci říct, že jste dobrý a zkušený řidič. Tím se stanete jedině, když budete řídit pravidelně, budete se za volantem soustředit a dodržovat pravidla silničního provozu. Dlouhé hodiny řízení se prostě nedají ničím jiným nahradit. Takže pokud někdo tvrdí, že jóga není dobrá, aniž by ji sám delší dobu cvičil, vůbec neví, o čem mluví (je to, jako když vám manželka bez řidičáku kibicuje do řízení).

Je škoda, že v dnešní době „blbé nálady“ lidi strašně snadno všechno kritizují a hledají na koho ukázat prstem, místo toho, aby sami udělali něco pro to, aby byli spokojenější a šťastnější. Já sama za sebe můžu říct, že mi jóga dělá život krásnějším, přináší mi duševní vyrovnanost, klid, radost ze života a v neposlední řadě schopnost udržet si výborný zdravotní stav a také mladistvý vzhled. To ve dvaceti poznat není, ale když vám po čtyřicítce lidi z 90 % hádají o 10-15 let méně, tak to mluví samo za sebe.

Když poslední dobou čtu negativní věci o Rezonanci, tak si říkám, že to musí psát někdo, kdo za to dostává peníze, anebo někdo, kdo je, jak se lidově říká, naštvaný na celý svět a vylévá si své frustrace, kde se dá. A možná si přitom ani neuvědomuje, že může pokazit něco pěkného a dobrého, co pomáhá spoustě lidí. Vzpomenu si přitom na Nerudovu povídku „Přivedla žebráka na mizinu“ o ničivé síle nepravdivých řečí a pomluv. Z mé osobní 19 leté zkušenosti s jógou v Rezonanci můžu s klidným svědomím prohlásit, že to neodpovídá skutečnosti, o čemž se ostatně může každý přesvědčit, pokud si přijde zacvičit na kurz, který Rezonance pořádá.

NAHORU